Welcome to Hotenda.com Online Store!

CS51221EDTB16G
ON Semiconductor
16 Terminals 3.8V~15V 16-Pin CS51221 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs Transistor Driver
SOT-23
CS51221EDTB16G Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | OBSOLETE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | CS51221 |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 15V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive, Isolation Capable |
| Output Current | 1A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3.8V~15V |
| Control Features | Current Limit, Frequency Control, Ramp, Soft Start |
| Input Voltage (Min) | 4.7V |
| Topology | Forward Converter |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Rise Time | 60ns |
| Synchronous Rectifier | No |
| Fall Time (Typ) | 25 ns |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Max Frequency | 1MHz |
| Max Duty Cycle | 90 % |
| Duty Cycle (Max) | 85% |
| Clock Sync | Yes |
| Height Seated (Max) | 2mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.80000 | $0.8 |
| 500 | $0.792 | $396 |
| 1000 | $0.784 | $784 |
| 1500 | $0.776 | $1164 |
| 2000 | $0.768 | $1536 |
| 2500 | $0.76 | $1900 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
