Welcome to Hotenda.com Online Store!

CY29FCT52CTSOCT
Texas Instruments
CY29FCT52CTSOCT datasheet pdf and Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers product details from Texas Instruments stock available on our website
SOT-23
CY29FCT52CTSOCT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 29FCT |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION |
| Subcategory | Bus Driver/Transceivers |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | CY29FCT52 |
| Pin Count | 24 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | 3-State |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 8 |
| Propagation Delay | 6.3 ns |
| Family | FCT |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Current - Output High, Low | 32mA 64mA |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Max I(ol) | 0.064 A |
| Trigger Type | POSITIVE EDGE |
| Control Type | INDEPENDENT CONTROL |
| Count Direction | BIDIRECTIONAL |
| Translation | N/A |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $2.788618 | $2.788618 |
| 10 | $2.630771 | $26.30771 |
| 100 | $2.481859 | $248.1859 |
| 500 | $2.341377 | $1170.6885 |
| 1000 | $2.208846 | $2208.846 |
Similar Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
