Welcome to Hotenda.com Online Store!

74FST3257DR2
ON Semiconductor
16 Terminations4V~5.5V 16 Pin 74FST3257 Signal switch74FST Series 1 Outputs4 Functions
SOT-23
74FST3257DR2 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2007 |
| Series | 74FST |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Multiplexer/Demultiplexer |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Subcategory | Other Logic ICs |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 5V |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | 74FST3257 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Circuit | 4 x 2:1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4V |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Bits | 8 |
| Throw Configuration | SPDT |
| Propagation Delay | 250 ps |
| Quiescent Current | 3μA |
| Turn On Delay Time | 5.7 ns |
| Family | CBT/FST/QS/5C/B |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Supply Type | Single |
| Low Level Output Current | 128mA |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Length | 9.9mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.14000 | $0.14 |
| 500 | $0.1386 | $69.3 |
| 1000 | $0.1372 | $137.2 |
| 1500 | $0.1358 | $203.7 |
| 2000 | $0.1344 | $268.8 |
| 2500 | $0.133 | $332.5 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
