74F827SPC
74F827SPC
74F827SPC
ON Semiconductor
74F FAST TTL, 74F827, DIP24, 5.5V
SOT-23
74F827SPC Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case 24-DIP (0.300, 7.62mm)
Number of Pins 24
Operating Temperature0°C~70°C TA
PackagingTube
Published 2004
Series 74F
Part StatusObsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Termination Through Hole
Voltage - Supply 4.5V~5.5V
Base Part Number 74F827
Output Type 3-State
Operating Supply Voltage5V
Number of Elements 1
Polarity Non-Inverting
Number of Channels 10
Propagation Delay5.5 ns
Quiescent Current60mA
Turn On Delay Time12 ns
Logic Function Buffer, Inverting
Current - Output High, Low 3mA 64mA
Logic Type Buffer, Non-Inverting
Number of Output Lines 3
REACH SVHC No SVHC
RoHS StatusRoHS Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:7932 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 74F827SPC
The 74F827SPC from ON Semiconductor is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features 74F FAST TTL, 74F827, DIP24, 5.5V.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C