74LCX240MSAX
74LCX240MSAX
74LCX240MSAX
ON Semiconductor
SOT-23
74LCX240MSAX Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Number of Pins 20
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTape & Reel (TR)
Series 74LCX
Pbfree Code yes
Part StatusObsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 20
Technology CMOS
Voltage - Supply 2V~3.6V
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Number of Functions 2
Supply Voltage 2.5V
Terminal Pitch0.65mm
Base Part Number 74LCX240
Output Type 3-State
Number of Elements 2
Polarity Inverting
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.6V
Supply Voltage-Min (Vsup) 2V
Number of Ports2
Propagation Delay6.5 ns
Quiescent Current10μA
Turn On Delay Time10 ns
Family LVC/LCX/Z
Logic Function Buffer, Inverter
Current - Output High, Low 24mA 24mA
Logic Type Buffer, Inverting
Number of Bits per Element 4
Number of Input Lines 8
Width 5.3mm
RoHS StatusRoHS Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:12675 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
74LCX240MSAX Product Details
74LCX240MSAX Overview
Logical driver uses a neat 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. Tape & Reel (TR) external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 2V~3.6V. Qualified to operate within -40°C~85°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 24mA 24mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 2 elements are put into use. Digital buffer is one of the 74LCX series devices. 20 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 2.5V. This electronic part belongs to the LVC/LCX/Z family of parts. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 20 pins. Enhanced with 2 ports. The bus transceiver employs 4 bits for each element. You can search "74LCX240" for other related electrical components. In quiescent state, the electronic part uses 10μA. To supply the device, a minimum voltage of 2V is a must. Because of its 8 lines level input capability, buffer IC is more cost-effective on transimitting signals.