Welcome to Hotenda.com Online Store!

MC9S12XDP512MAL
NXP USA Inc.
512KB 512K x 8 FLASH 16-Bit Microcontroller HCS12X Series MC9S12XDP512 2.5V 112-LQFP
SOT-23
MC9S12XDP512MAL Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 112-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | HCS12X |
| Published | 1996 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 112 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Additional Feature | IT ALSO REQUIRES 5 V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC9S12XDP512 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G112 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.75V |
| Power Supplies | 2.55V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.35V |
| Oscillator Type | External |
| Number of I/O | 91 |
| Speed | 80MHz |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.35V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Clock Frequency | 80MHz |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 512KB 512K x 8 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 16x10b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| ROM (words) | 524288 |
| EEPROM Size | 4K x 8 |
| CPU Family | CPU12 |
| Length | 20mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 20mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $29.53000 | $29.53 |
| 10 | $27.23400 | $272.34 |
| 25 | $26.01000 | $650.25 |
| 300 | $22.18500 | $6655.5 |
The MC9S12XD family will retain the low cost, power consumption, EMC and code-size efficiency advantages currently enjoyed by users of Freescale's existing 16-Bit MC9S12 MCU Family. Based around an enhanced S12 core, the MC9S12XD family will deliver 2 to 5 times the performance ofa 25-MHz S12 whilst retaining a high degree of pin and code compatibility with the S12.
The MC9S12XD family introduces the performance boosting XGATE module. Using enhanced DMAfunctionality, this parallel processing module offloads the CPU by providing high-speed data processingand transfer between peripheral modules, RAM, Flash EEPROM and I/O ports. Providing up to 80 MIPSof performance additional to the CPU, the XGATE can access all peripherals, Flash EEPROM and theRAM block.
? HCS12X Core
— 16-bit HCS12X CPU
– Upward compatible with MC9S12 instruction set
– Interrupt stacking and programmer’s model identical to MC9S12
– Instruction queue
– Enhanced indexed addressing
– Enhanced instruction set
— EBI (external bus interface)
— MMC (module mapping control)
— INT (interrupt controller)
— DBG (debug module to monitor HCS12X CPU and XGATE bus activity)
— BDM (background debug mode)
? XGATE (peripheral coprocessor)
— Parallel processing module off loads the CPU by providing high-speed data processing and
transfer
— Data transfer between Flash EEPROM, RAM, peripheral modules, and I/O ports
? PIT (periodic interrupt timer)
— Four timers with independent time-out periods
— Time-out periods selectable between 1 and 224 bus clock cycles
? CRG (clock and reset generator)
— Low noise/low power Pierce oscillator
— PLL
— COP watchdog
— Real time interrupt
— Clock monitor
— Fast wake-up from stop mode
? Port H & Port J with interrupt functionality
— Digital filtering
— Programmable rising or falling edge trigger
? Memory
— 512, 256 and 128-Kbyte Flash EEPROM
— 4 and 2-Kbyte EEPROM
— 32, 16 and 12-Kbyte RAM
? One 16-channel and one 8-channel ADC (analog-to-digital converter)
? Industrial applications: PLC, inverters, circuit breakers
? Printers, and scanners
? Alarm systems, video intercom, and HVAC
? Home audio appliances
Similar Embedded - Microcontrollers from NXP USA Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
