Welcome to Hotenda.com Online Store!

MC9S12C64CFAE
NXP USA Inc.
64KB 64K x 8 FLASH 16-Bit Microcontroller HCS12 Series MC9S12C64 2.5V 48-LQFP
SOT-23
MC9S12C64CFAE Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | HCS12 |
| Published | 1998 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 5V SUPPLY |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC9S12C64 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.75V |
| Power Supplies | 2.53.3/5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.35V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 31 |
| Speed | 25MHz |
| RAM Size | 4K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.35V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Clock Frequency | 50MHz |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 64K x 8 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI |
| Supply Current-Max | 45mA |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Address Bus Width | 16 |
| ROM (words) | 65536 |
| CPU Family | CPU12 |
| External Data Bus Width | 16 |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $15.51000 | $15.51 |
| 10 | $14.38800 | $143.88 |
| 25 | $13.86000 | $346.5 |
| 100 | $12.40800 | $1240.8 |
| 500 | $11.22000 | $5610 |
The MC9S12C series / MC9S12GC series is the MCU series based on 48-52-80 pin flash memory, providing 16-bit core functionality and flexibility for a new range of cost-and space-sensitive general industrial and automotive networking applications. All members of the MC9S12C series / MC9S12GC series have standard on-chip peripherals, including 16-bit central processing unit (CPU12), 128K-byte flash EEPROM, 4K-byte RAM, asynchronous serial communication interface (SCI), serial peripheral interface (SPI), 8-channel 16-bit timer module (TIM), 6-channel 8-bit pulse width modulator (PWM), 8-channel 10-bit analog-to-digital converter (ADC). MC9S12C128 series members also have CAN 2.0A and B software compatible modules (MSCAN12). All MC9S12C series / MC9S12GC series devices use a full 16-bit data path. By using the PLL circuit, the power consumption and performance can be adjusted to meet the operational requirements. In addition to the Iamp O ports available in each module, up to 10 dedicated I / O port bits are available to wake up from stop or wait mode. These devices are available in 48-pin, 52-pin and 80-pin QFP packages, and the 80-pin version is compatible with HCS12 A, B and D series derivatives.
? 16-bit HCS12 core:
— HCS12 CPU
– Upward compatible with M68HC11 instruction set
– Interrupt stacking and programmer’s model identical to M68HC11
– Instruction queue
– Enhanced indexed addressing
— MMC (memory map and interface)
— INT (interrupt control)
— BDM (background debug mode)
— DBG12 (enhanced debug12 module, including breakpoints and change-of-flow trace buffer)
— MEBI (multiplexed expansion bus interface) available only in 80-pin package version
? Wake-up interrupt inputs:
— Up to 12 port bits available for wake up interrupt function with digital filtering
? Memory options:
— 16K or 32Kbyte Flash EEPROM (erasable in 512-byte sectors)
64K, 96K, or 128Kbyte Flash EEPROM (erasable in 1024-byte sectors)
— 1K, 2K or 4K Byte RAM
? Analog-to-digital converters:
— One 8-channel module with 10-bit resolution
— External conversion trigger capability
? Available on MC9S12C Family:
— One 1M bit per second, CAN 2.0 A, B software compatible module
— Five receive and three transmit buffers
— Flexible identifier filter programmable as 2 x 32 bit, 4 x 16 bit, or 8 x 8 bit
— Four separate interrupt channels for Rx, Tx, error, and wake-up
— Low-pass filter wake-up function
— Loop-back for self test operation
? Timer module (TIM):
— 8-channel timer
— Each channel configurable as either input capture or output compare
— Simple PWM mode
— Modulo reset of timer counter
— 16-bit pulse accumulator
— External event counting
— Gated time accumulation
? Normal and emulation operating modes:
— Normal single-chip mode
— Normal expanded wide mode
— Normal expanded narrow mode
— Emulation expanded wide mode
— Emulation expanded narrow mode
? Special operating modes:
— Special single-chip mode with active background debug mode
— Special test mode (Freescale use only)
— Special peripheral mode (Freescale use only)
? Low power modes:
— Stop mode
— Pseudo stop mode
— Wait mode
Similar Embedded - Microcontrollers from NXP USA Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
