Welcome to Hotenda.com Online Store!

S4MF03107SPZQQ1
Texas Instruments
320KB 320K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 16/32-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, Hercules™ TMS470M ARM® Cortex®-M3 Series 4MF03107 100 Pin 50MHz 3.3V 100-LQFP
SOT-23
S4MF03107SPZQQ1 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Automotive, AEC-Q100, Hercules™ TMS470M ARM® Cortex®-M3 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 50MHz |
| Base Part Number | 4MF03107 |
| Pin Count | 100 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Interface | CAN, Ethernet, I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 320kB |
| Oscillator Type | External |
| Number of I/O | 4 |
| Speed | 80 MHz |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.4V~1.7V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | POR, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16/32-Bit |
| Program Memory Size | 320KB 320K x 8 |
| Connectivity | CANbus, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 110mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | NO |
| Core Architecture | ARM |
| CPU Family | CORTEX-R4F |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of Programmable I/O | 49 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 16 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Number of Serial I/Os | 4 |
| Number of External Interrupts | 4 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| Thickness | 1.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $9.57000 | $9.57 |
| 10 | $8.64700 | $86.47 |
| 90 | $8.24511 | $742.0599 |
| 180 | $7.15917 | $1288.6506 |
| 540 | $6.23409 | $3366.4086 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
