Welcome to Hotenda.com Online Store!

74HC139PW,118
Nexperia USA Inc.
16 Terminations2V~6V 16 Pin 74HC139 Signal switch74HC Series 8 Outputs2 Functions
SOT-23
74HC139PW,118 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1997 |
| Series | 74HC |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Decoder/Demultiplexer |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 2V~6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | 74HC139 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Circuit | 1 x 2:4 |
| Polarity | Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Bits | 10 |
| Propagation Delay | 11 ns |
| Quiescent Current | 8μA |
| Turn On Delay Time | 220 ns |
| Family | HC/UH |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer, Demux |
| Current - Output High, Low | 5.2mA 5.2mA |
| Supply Type | Single |
| Number of Input Lines | 2 |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Number of Output Lines | 4 |
| Input Conditioning | STANDARD |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Length | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.57000 | $0.57 |
| 500 | $0.5643 | $282.15 |
| 1000 | $0.5586 | $558.6 |
| 1500 | $0.5529 | $829.35 |
| 2000 | $0.5472 | $1094.4 |
| 2500 | $0.5415 | $1353.75 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from Nexperia USA Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
