Welcome to Hotenda.com Online Store!

SN74CB3Q3257PWR
Texas Instruments
16 Terminations2.3V~3.6V 16 Pin 74CB3Q3257 Signal switch74CB Series 2 Outputs4 Functions
SOT-23
SN74CB3Q3257PWR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 61.887009mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74CB |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Multiplexer/Demultiplexer |
| Resistance | 9Ohm |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Subcategory | Other Logic ICs |
| Packing Method | TR |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 2.3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Frequency | 500MHz |
| Base Part Number | 74CB3Q3257 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 2 |
| Circuit | 4 x 2:1 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Number of Circuits | 4 |
| Operating Supply Current | 1.5mA |
| Nominal Supply Current | 700μA |
| Throw Configuration | SPDT |
| Propagation Delay | 320 ps |
| Quiescent Current | 1.5mA |
| Turn On Delay Time | 6.5 ns |
| Logic Function | Demultiplexer, Multiplexer |
| Number of Inputs | 1 |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Supply Type | Single |
| Bandwidth | 500MHz |
| Output Polarity | TRUE |
| High Level Output Current | -64mA |
| Low Level Output Current | 64mA |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 0.7mA |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Ambient Temperature Range High | 85°C |
| Height | 1.2mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.41000 | $1.41 |
| 500 | $1.3959 | $697.95 |
| 1000 | $1.3818 | $1381.8 |
| 1500 | $1.3677 | $2051.55 |
| 2000 | $1.3536 | $2707.2 |
| 2500 | $1.3395 | $3348.75 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
