Welcome to Hotenda.com Online Store!

74CBTLV3253PW,118
Nexperia USA Inc.
16 Terminations2.3V~3.6V 16 Pin 74CBTLV3253 Signal switch74CBTLV Series 4 Outputs2 Functions
SOT-23
74CBTLV3253PW,118 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2013 |
| Series | 74CBTLV |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Multiplexer/Demultiplexer |
| Resistance | 8.4Ohm |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 2.3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | 74CBTLV3253 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 4 |
| Circuit | 2 x 4:1 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Number of Channels | 2 |
| Power Dissipation | 500mW |
| Number of Bits | 8 |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Quiescent Current | 50μA |
| Turn On Delay Time | 7.5 ns |
| Family | CBTLV/3B |
| Logic Function | Demultiplexer |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Supply Type | Single |
| Output Polarity | TRUE |
| High Level Output Current | -128mA |
| Low Level Output Current | 128mA |
| Number of Input Lines | 4 |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Length | 5mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.364705 | $0.364705 |
| 10 | $0.344061 | $3.44061 |
| 100 | $0.324586 | $32.4586 |
| 500 | $0.306213 | $153.1065 |
| 1000 | $0.288881 | $288.881 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from Nexperia USA Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
