Welcome to Hotenda.com Online Store!

CBT3244APW,118
Nexperia USA Inc.
20 Terminations4.5V~5.5V 20 Pin 74CBT3244 Signal switch74CBT Series 2 Functions
SOT-23
CBT3244APW,118 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2005 |
| Series | 74CBT |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | Bus Switch |
| Resistance | 8Ohm |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | 74CBT3244 |
| Pin Count | 20 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 2 |
| Circuit | 4 x 1:1 |
| Number of Ports | 2 |
| Output Current | 128mA |
| Number of Bits | 8 |
| Propagation Delay | 250 ps |
| Quiescent Current | 3μA |
| Turn On Delay Time | 6 ns |
| Family | CBT/FST/QS/5C/B |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Supply Type | Single |
| Output Polarity | TRUE |
| Low Level Output Current | 128mA |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.211518 | $0.211518 |
| 10 | $0.199546 | $1.99546 |
| 100 | $0.188251 | $18.8251 |
| 500 | $0.177595 | $88.7975 |
| 1000 | $0.167542 | $167.542 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from Nexperia USA Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
