Welcome to Hotenda.com Online Store!

SG7815T
Microchip Technology
Current Limit, Enable Fixed SG7815 PMIC Military, MIL-STD-883 Series 3 TO-205AD, TO-39-3 Metal Can
SOT-23
SG7815T Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-205AD, TO-39-3 Metal Can |
| Supplier Device Package | TO-39 |
| Supplier Package | TO-39 |
| Junction to Case | 15 °C/W |
| Input Voltage Range | 50 V |
| Maximum Input Voltage | 50 V |
| Junction to Ambient | 120 °C/W |
| Mounting | Through Hole |
| Package | Bulk |
| Base Product Number | SG7815 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C~125°C TA |
| Packaging | Bulk |
| Series | Military, MIL-STD-883 |
| Published | 1999 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 3 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | WIRE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | SG7815 |
| Pin Count | 3 |
| JESD-30 Code | O-MBCY-W3 |
| Function | Standard |
| Current - Supply (Max) | 7mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Voltage - Input (Max) | 35V |
| Output Voltage | 15V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 1.5A |
| Polarity | Positive |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1.5 A |
| Current - Output | 1.5A |
| Quiescent Current | 6mA |
| Control Features | Current Limit, Enable |
| Accuracy | 2 % |
| Output Voltage 1 | 15V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 15V |
| Number of Regulators | 1 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Voltage Dropout (Max) | 2.5V @ 500mA |
| PSRR | 60dB (120Hz) |
| Dropout Voltage | 2V |
| Dropout Voltage1-Nom | 2V |
| Voltage Tolerance-Max | 4% |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Input Voltage Absolute-Max | 35V |
| Line Regulation | 150 mV |
| Load Regulation | 75 mV |
| Radiation Hardening | Yes |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Exempt |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $353.895680 | $353.89568 |
| 10 | $333.863849 | $3338.63849 |
| 100 | $314.965895 | $31496.5895 |
| 500 | $297.137637 | $148568.8185 |
| 1000 | $280.318526 | $280318.526 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - Linear from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
