Welcome to Hotenda.com Online Store!

SG2524BN
Microchip Technology
16 Terminals 7V~40V 16-Pin SG*524 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 2 Outputs 50Hz~600kHz Transistor Driver
SOT-23
SG2524BN Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -25°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Technology | BIPOLAR |
| Terminal Position | DUAL |
| Frequency | 400kHz |
| Base Part Number | SG*524 |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Voltage | 19V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 20V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 7V~40V |
| Quiescent Current | 8mA |
| Control Features | Enable |
| Input Voltage (Min) | 7V |
| Topology | Flyback |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 50Hz~600kHz |
| Input Voltage (Max) | 40V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Rise Time | 200ns |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Fall Time (Typ) | 100 ns |
| Switcher Configuration | PUSH-PULL |
| Max Duty Cycle | 49 % |
| Clock Sync | No |
| Output Phases | 1 |
| Height Seated (Max) | 5.08mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $14.447469 | $14.447469 |
| 10 | $13.629688 | $136.29688 |
| 100 | $12.858196 | $1285.8196 |
| 500 | $12.130374 | $6065.187 |
| 1000 | $11.443749 | $11443.749 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
