Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC24FJ64GA702-I/SS
Microchip Technology
64KB 22K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® 24F Series PIC24FJ64GA702 3.3V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
SOT-23
PIC24FJ64GA702-I/SS Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 26 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tube |
| Base Product Number | PIC24FJ64GA702 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Data Converters | A/D 10x12b |
| Product Status | Active |
| Family Name | PIC24FJ |
| Instruction Set Architecture | Modified Harvard |
| Dimensions | 10.5 x 5.6 x 1.85mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.6 (Maximum) V |
| Package Type | SSOP |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Interfaces | I2C, I2S, SPI, UART |
| Number of I/Os | 22 I/O |
| Interface Type | I2C, I2S, SPI, UART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | PIC |
| RoHS | Details |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | PIC® 24F |
| Published | 2017 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Subcategory | Microcontrollers - MCU |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | PIC24FJ64GA702 |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G28 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 22 |
| Speed | 32MHz |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LVD, POR, PWM, WDT |
| Clock Frequency | 48MHz |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 22K x 24 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 10x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 16bit |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Product Type | 16-bit Microcontrollers - MCU |
| EEPROM Size | - |
| On Chip Program ROM Width | 24 |
| Screening Level | TS 16949 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of ADC Channels | 10 Channel |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 3 |
| Product | MCU |
| Product Category | 16-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Length | 10.2mm |
| Height Seated (Max) | 2mm |
| Width | 5.3mm |
| Height | 1.85mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.65000 | $1.65 |
| 25 | $1.51400 | $37.85 |
| 100 | $1.36990 | $136.99 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
