Welcome to Hotenda.com Online Store!

MC9S08SH8CWJ
NXP USA Inc.
8KB 8K x 8 FLASH 8-Bit Microcontroller S08 Series MC9S08SH8 3V 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
SOT-23
MC9S08SH8CWJ Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 22 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | S08 |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC9S08SH8 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 3/5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 17 |
| Speed | 40MHz |
| RAM Size | 512 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Clock Frequency | 16MHz |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 8KB 8K x 8 |
| Connectivity | I2C, LINbus, SCI, SPI |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 12x10b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| ROM (words) | 8192 |
| Length | 12.8mm |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $5.91000 | $5.91 |
| 500 | $5.8509 | $2925.45 |
| 1000 | $5.7918 | $5791.8 |
| 1500 | $5.7327 | $8599.05 |
| 2000 | $5.6736 | $11347.2 |
| 2500 | $5.6145 | $14036.25 |
The MC9S08SH8 members of the low-cost, high-performance HCS08 Family of 8-bit microcontrollerunits (MCUs). All MCUs in the family use the enhanced HCS08 core and are available with a variety ofmodules, memory sizes, memory types, and package types.
8-Bit HCS08 Central Processor Unit (CPU)
? 40-MHz HCS08 CPU (central processor unit)
? HC08 instruction set with added BGND instruction
? Support for up to 32 interrupt/reset sources
On-Chip Memory
? FLASH read/program/erase over full operating
voltage and temperature
? Random-access memory (RAM)
Power-Saving Modes
? Two very low power stop modes
? Reduced power wait mode
? Very low power real time interrupt for use in run,
wait, and stop
Clock Source Options
? Oscillator (XOSC) — Loop-control Pierce
oscillator; Crystal or ceramic resonator range of
31.25 kHz to 38.4 kHz or 1 MHz to 16 MHz
? Internal Clock Source (ICS) — Internal clock
source module containing a frequency-locked
loop (FLL) controlled by internal or external
reference; precision trimming of internal reference
allows 0.2% resolution and 2% deviation over
temperature and voltage; supports bus
frequencies from 2 MHz to 20 MHz.
System Protection
? Watchdog computer operating properly (COP)
reset with opti/n to run from dedicated 1-kHz
internal clock source or bus clock
? Low-voltage detection with reset or interrupt;
selectable trip points
? Illegal opcode detection with reset
? Illegal address detection with reset
? FLASH block protect
Development Support
? Single-wire background debug interface
? Breakpoint capability to allow single breakpoint
setting during in-circuit debugging (pluss two
more breakpoints in on-chip debug module)
? On-chip, in-circuit emulation (ICE) debug module
containing two comparators and nine trigger
modes. Eight deep FIFO for storing
change-of-flow address and event-only data.
Debug module supports both tag and force
breakpoints.
? Active background mode for code development
? Wait mode — CPU shuts down to conserve power; system clocks are running and full regulation
is maintained
? Stop modes — System clocks are stopped and voltage regulator is in standby
— Stop3 — All internal circuits are powered for fast recovery
— Stop2 — Partial power down of internal circuits, RAM content is retained
Similar Embedded - Microcontrollers from NXP USA Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
