Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC24FJ256DA106-I/MR
Microchip Technology
256KB 85.5K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® 24F Series PIC24FJ256DA106 64 Pin 32MHz 3.3V 64-VFQFN Exposed Pad
SOT-23
PIC24FJ256DA106-I/MR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 17 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Supplier Device Package | 64-QFN (9x9) |
| Data Converters | A/D 16x10b |
| Package | Tube |
| Base Product Number | PIC24FJ256DA106 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | PIC® 24F |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 32MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PIC24FJ256DA106 |
| Pin Count | 64 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.2V |
| Interface | I2C, IrDA, RS-232, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 256kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 52 |
| Nominal Supply Current | 12mA |
| Speed | 32MHz |
| RAM Size | 24K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, GFX, LVD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 85.5K x 24 |
| Connectivity | I2C, IrDA, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 16x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 16b |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Address Bus Width | 16b |
| EEPROM Size | -- |
| CPU Family | PIC |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of Programmable I/O | 23 |
| Number of UART Channels | 4 |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Number of PWM Channels | 9 |
| Number of I2C Channels | 3 |
| Height | 939.8μm |
| Length | 8.9916mm |
| Width | 8.9916mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 120 | $5.62383 | $674.8596 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
