Welcome to Hotenda.com Online Store!

STR715FR0T6
STMicroelectronics
64KB 64K x 8 + 16K FLASH ARM7® 32-Bit Microcontroller STR7 Series STR715 64 Pin 66MHz 3.3V 64-LQFP
SOT-23
STR715FR0T6 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 20 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STR7 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Termination | SMD/SMT |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 66MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | STR715 |
| Pin Count | 64 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | CAN, I2C, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 64kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 32 |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM7® |
| Peripherals | PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 64K x 8 + 16K |
| Connectivity | I2C, HDLC, SmartCard, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 100mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 4x12b |
| Access Time | 66 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 32b |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Density | 512 kb |
| Core Architecture | ARM |
| On Chip Program ROM Width | 32 |
| Number of PWM Channels | 3 |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 960 | $6.34725 | $6093.36 |
ARM-powered 32-bit microcontrollers with integrated Flash and RAM are part of the STR715FR0T6 series. It includes a powerful ARM7TDMI CPU together with a wide variety of peripheral features and improved I/O capabilities. High-speed RAM and single-voltage FLASH memory are both built into STR71xF devices. Although STR710R devices lack internal Flash, they do feature fast RAM. The STR71x family is compatible with all ARM tools and software because it features an embedded ARM core.
Clock, reset and supply management
– 3.0 to 3.6 V application supply and I/Os
– Internal 1.8 V regulator for core supply
– Clock input from 0 to 16.5 MHz
– Embedded RTC osc. running from external 32 kHz crystal
– Embedded PLL for CPU clock
– Realtime Clock for clock-calendar function
– 5 power saving modes: SLOW, WAIT, LPWAIT, STOP and STANDBY modes
Nested interrupt controller
– Fast interrupt handling with multiple vectors
– 32 vectors with 16 IRQ priority levels
– 2 maskable FIQ sources
Up to 48 I/O ports
– 30/32/48 multifunctional bidirectional I/Os Up to 14 ports with interrupt capability
Core
– ARM7TDMI 32-bit RISC CPU
– 59 MIPS @ 66 MHz from SRAM
– 45 MIPS @ 50 MHz from Flash
Memories
– Up to 256 Kbytes Flash program memory (10 kcycles endurance, 20 years retention @ 85 ° C)
– 16 Kbytes Flash data memory (100 kcycles endurance, 20 years
retention@ 85 ° C)
– Up to 64 Kbytes RAM
– External Memory Interface (EMI) for up to 4 banks of SRAM, Flash, ROM
– Multi-boot capability
There are a lot of STMicroelectronics STR715FR0T6 Microcontroller applications. STR715FR0T6 MCU is usually applied for Measurement and control field, Consumer electronics products, Network communication, mobile communication, Office automation equipment and computer peripherals, Industrial control Instrumentation and process control, Agriculture, transportation, Navigation control, Network application, Metering & measurement, Day to day life, Safety, Medical instruments and Automobile industry.
Wastewater treatment
Washing machines
Computed Tomography (CT scan)
Virtual reality VR robots
CD players
Speed meter
Pacemakers
Auto-breaking system
Ipad
Video and voice processing
Similar Embedded - Microcontrollers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
