Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC18LF2420-I/SO
Microchip Technology
16KB 8K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18LF2420 28 Pin 40MHz 5V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
SOT-23
PIC18LF2420-I/SO Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-SOIC |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | I2C/SPI/USART |
| Data Converters | A/D 10x10b |
| Package | Tube |
| Base Product Number | PIC18LF2420 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| RoHS | Details |
| Tradename | PIC |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Manufacturer | Microchip |
| Interface Type | I2C, SPI, USART |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Number of I/Os | 25 I/O |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | PIC® 18F |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 40MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PIC18LF2420 |
| Pin Count | 28 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 16kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 25 |
| Nominal Supply Current | 580μA |
| Speed | 40MHz |
| RAM Size | 768 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 16KB 8K x 16 |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 10x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 40 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Address Bus Width | 8b |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| EEPROM Size | 256 x 8 |
| CPU Family | PIC |
| Number of ADC Channels | 10 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Product | MCU |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Height | 2.35mm |
| Length | 17.9mm |
| Width | 7.5mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $3.54000 | $3.54 |
| 25 | $3.46080 | $86.52 |
| 100 | $3.37840 | $337.84 |
In a 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package, the MCU is available. The MCU has 25 I/O ports. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. As the name implies, this Microcontroller is based on the 8-Bit core. The type of program memory it uses is FLASH. Temperatures within -40°C~85°C TA range are measured by this Microcontroller. PIC® 18F series components belong to this electrical component. Having a size of 16KB 8K x 16, Microcontroller has a program memory of X bytes. With a PIC Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER, RISC power supply/socket/peripheral ICs category. The MCU has a number of 28 terminals. 8-bits are used in Microcontroller. This Microcontroller chip is powered by 5V volts. Currently, MCU chip has NO DMA channels. This IC part has a memory size of 16kB. Alternatives can be found by looking at the base part number PIC18LF2420. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 40MHz. On the chip, there are 28 pins that can be accessed. The clock has 4 timers/counters to keep track of the time. 28 pins are counted on this board. In addition to this, the device is embedded with the the PIC CPU family. In total, it has 10 ADC channels for the measurement of signals. In order for the device to function, it uses 2 PWM channels. The part has been designed to incorporate 1 I2C channels.
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology PIC18LF2420-I/SO Microcontroller applications.
CD players
ECG machine
Security systems
Electronic jamming systems
Home appliances
Missile control
Data acquisition and control
DCS control intelligent sensor
Calculator
Ipod
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
