Welcome to Hotenda.com Online Store!

AT89C51AC2-SLSUM
Microchip Technology
32KB 32K x 8 FLASH 80C51 8-Bit Microcontroller 89C Series AT89C51AC2 44 Pin 40MHz 5V 44-LCC (J-Lead)
SOT-23
AT89C51AC2-SLSUM Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 2 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 44 |
| Supplier Device Package | 44-PLCC (16.59x16.59) |
| Number of Terminals | 44 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | UART |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Clock Freq | 40(MHz) |
| Operating Temperature Classification | Industrial |
| Package Type | PLCC |
| Number of Timers - General Purpose | 3 |
| Operating Temp Range | -40C to 85C |
| # I/Os (Max) | 34 |
| Power Dissipation (Max) | 1000(mW) |
| Interface Type | UART |
| Total Internal Ram Size | 1.25KB(kB) |
| Device Core Size | 8(b) |
| Operating Supply Voltage (Max) | 5.5(V) |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 3.3/5(V) |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Min) | 3(V) |
| Programmable | Yes |
| Maximum Expanded Memory Size | 64KB |
| Mounting | Surface Mount |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Number of I/Os | 34 |
| RoHS | Compliant |
| Family Name | Microcontrollers |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
| Qualification | - |
| DAC Resolution | - |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Package | Tube |
| Base Product Number | AT89C51 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 34 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | 89C |
| Published | 2002 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 40MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AT89C51AC2 |
| Pin Count | 44 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J44 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85C |
| Operating Temperature (Min) | -40C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 3.3/5 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Interface | UART, USART |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Memory Size | 32kB |
| Oscillator Type | External |
| Number of I/O | 34 |
| Speed | 40MHz |
| RAM Size | 1.25K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | 80C51 |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 32KB 32K x 8 |
| Connectivity | UART/USART |
| Supply Current-Max | 31 mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Access Time | 40 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 4.57 mm |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Address Bus Width | 8b |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| ROM (words) | 32768 |
| Core Architecture | 8051 |
| EEPROM Size | 2K x 8 |
| CPU Family | 8051 |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Number of A/D Converters | 1 |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Programmable I/O | 34 |
| Number of UART Channels | 1 |
| RAM (bytes) | 256 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of PWM Channels | 5 |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Product | MCU |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | 8051 |
| Height | 3.48mm |
| Length | 16.7mm |
| Width | 16.7mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $7.00000 | $7 |
| 25 | $6.42720 | $160.68 |
| 100 | $5.81950 | $581.95 |
The package is 44-LCC (J-Lead)-shaped. The board has 34 I/Os. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. This Microcontroller is based on a core called 8-Bit. There is a memory type of FLASH in its program memory. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~85°C TA. 89C series components belong to this electrical component. The size of the program memory of Microcontroller is 32KB 32K x 8. There's a 80C51 Core Processor inside. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER uPs/uCs/peripheral ICs type. 44 is the number of terminations on the IC chip that are present. A 8-bit operation is performed by this part. An output voltage of 5V volts is available for this Microcontroller chip. DMA channels number NO. 32kB memory size belongs to the part. AT89C51AC2 is the base part number that you can use to find alternatives. An effective performance can be achieved at a frequency of 40MHz. Using the PWM channel YES, the device works with the motor. On the chip, there are 44 pins that can be accessed. The clock has 3 timers/counters to keep track of the time. It has a 8051 core architecture integrated into it. A total of 8 ADC channels are present in this device.
44-LCC (J-Lead) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology AT89C51AC2-SLSUM Microcontroller applications.
Washing machines
Petrochemical
Smoke alarms
Electrocardiogram (EKG)
Video and voice processing
Projectors
Blood pressure monitors
Radio
Smart highways
Entertainment products
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
