Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC18F26K20-I/ML
Microchip Technology
64KB 32K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18K Series PIC18F26K20 28 Pin 64MHz 28-VQFN Exposed Pad
SOT-23
PIC18F26K20-I/ML Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-VQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-QFN (6x6) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | I2C/SPI/USART |
| Package | Tube |
| Base Product Number | PIC18F26 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Data Converters | A/D 11x10b |
| Product Status | Active |
| Family Name | PIC18F |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Dimensions | 6 x 6 x 0.95mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8 → 3.6 V |
| Package Type | QFN |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Number of I/Os | 25 I/O |
| Interface Type | CCP, ECCP, EUSART, I2C, MSSP, SPI |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | PIC |
| RoHS | Details |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | PIC® XLP™ 18K |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Termination | SMD/SMT |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Frequency | 64MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PIC18F26K20 |
| Pin Count | 28 |
| Power Supplies | 2/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 64kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 24 |
| Speed | 64MHz |
| RAM Size | 3.8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 32K x 16 |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 11x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Density | 512 kb |
| ROM (words) | 32768 |
| EEPROM Size | 1K x 8 |
| CPU Family | PIC |
| Number of Programmable I/O | 25 |
| Number of UART Channels | 0 |
| Number of ADC Channels | 11 |
| Number of PWM Channels | 5 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Product | MCU |
| Number of Ethernet Channels | 0 |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Height | 950μm |
| Length | 6mm |
| Width | 6mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $2.50000 | $2.5 |
| 25 | $2.29680 | $57.42 |
| 100 | $2.08060 | $208.06 |
The PIC18F26K20-I/ML is a standard 8-bit, CMOS flash-based Microcontroller from the PIC18 family that boasts a potent PIC®(RISC) architecture and is powerful (200 nanosecond instruction execution). This product uses a 12-bit program word and offers just the right number of features, such as 3936 bytes of data memory, 25 general-purpose I/O pins, two comparators, and a 10-channel 10-bit analog-to-digital (A/D) converter in addition to 64 kB of addressable program memory. The maximum operational frequency of this device is 64MHz, and its operating voltage ranges from 1.8 to 3.6V.
Smallest form factor
2 level hardware stack
Power on reset (POR)
One 8-bit digital timer
Watch dog timer (WDT)
1 (8-bit) file select register
Three 16-bit digital timers
10x Capacitive touch channels
Local interconnect network (LIN)
1x Capture/Compare/PWM (CCP)
32kHz to 16MHz internal oscillator
Internal voltage reference (Bandgap)
Simple 33 (12-bit wide) instruction set
Programmable brown-out reset (BOR)
Programmable low voltage detection
1024bytes of EEPROM data memory
In-Circuit Serial Programming™ (ICSP™)
1x Enhanced Capture/Compare/PWM (ECCP)
Lighting
Medical
Security
Industrial
Automotive
Consumer Electronics
Motor Drive & Control
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
