Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC10F320T-I/OT
Microchip Technology
448B 256 x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 10F Series PIC10F320 6 Pin 16MHz 3.3V SOT-23-6
SOT-23
PIC10F320T-I/OT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 6 |
| Supplier Device Package | SOT-23-6 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Data Converters | A/D 3x8b |
| Family Name | PIC10F |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Dimensions | 3.1 x 1.8 x 1.3mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.3 → 5.5 V |
| Package Type | SOT-23 |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Number of I/Os | 4 I/O |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | PIC |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | PIC10F320 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | PIC® 10F |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Power Dissipation | 800mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.95mm |
| Frequency | 16MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PIC10F320 |
| Pin Count | 6 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 3 |
| Speed | 16MHz |
| RAM Size | 64 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.3V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 448B 256 x 14 |
| Connectivity | -- |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 3x8b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 2 Timer |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| ROM (words) | 256 |
| EEPROM Size | -- |
| CPU Family | PIC |
| Number of Programmable I/O | 4 |
| Number of UART Channels | 0 |
| Number of ADC Channels | 3 Channel |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of I2C Channels | 0 |
| Number of SPI Channels | 0 |
| Product | MCU |
| Number of Ethernet Channels | 0 |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Height | 1.3mm |
| Length | 3.1mm |
| Width | 1.8mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.72000 | $0.72 |
| 500 | $0.7128 | $356.4 |
| 1000 | $0.7056 | $705.6 |
| 1500 | $0.6984 | $1047.6 |
| 2000 | $0.6912 | $1382.4 |
| 2500 | $0.684 | $1710 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
