Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC18F25K80-I/SS
Microchip Technology
32KB 16K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18K Series PIC18F25K80 28 Pin 64MHz 3.3V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
SOT-23
PIC18F25K80-I/SS Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | CAN/I2C/SPI/USART |
| Data Converters | A/D 8x12b |
| Family Name | PIC18F |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Dimensions | 10.2 x 5.3 x 1.75mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Package Type | SSOP |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Number of I/Os | 24 I/O |
| Interface Type | I2C, SPI, USART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | PIC |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | PIC18F25 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | PIC® XLP™ 18K |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 64MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PIC18F25K80 |
| Pin Count | 28 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Interface | CAN, I2C, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 32kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 24 |
| Speed | 64MHz |
| RAM Size | 3.6K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 32KB 16K x 16 |
| Connectivity | ECANbus, I2C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 8x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 5 Timer |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| EEPROM Size | 1K x 8 |
| CPU Family | PIC |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of PWM Channels | 5 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Ethernet Channels | 0 |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Height | 1.8542mm |
| Length | 10.4902mm |
| Width | 5.588mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $3.71000 | $3.71 |
| 500 | $3.6729 | $1836.45 |
| 1000 | $3.6358 | $3635.8 |
| 1500 | $3.5987 | $5398.05 |
| 2000 | $3.5616 | $7123.2 |
| 2500 | $3.5245 | $8811.25 |
The package is 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)-shaped. There are 24 I/Os. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. This Microcontroller is based on a core called 8-Bit. The type of program memory it uses is FLASH. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~85°C TA. An electrical component of this type belongs to the PIC® XLP™ 18K series. Having a size of 32KB 16K x 16, Microcontroller has a program memory of X bytes. There is a PIC Core Processor inside MCU that provides this device with its power. Microcontroller's a MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral IC. 28 is the number of terminations on the IC chip that are present. 8-bits are used in Microcontroller. IC Chip has 3.3V volt supply outputs. DMA channels number NO. 32kB memory size belongs to the Chip part. You can find alternatives through the base part number PIC18F25K80. It exhibits good efficiency when it operates at a frequency of 64MHz and it is able to operate at a high frequency. Chips have 28 pins. The pins counted are 28. The device is powered by the the PIC CPU family that is embedded in it. In addition, it has 8 UART channels to choose from. In total, it has 8 ADC channels for the measurement of signals. A total of 1 A/D converters are included in this device. As far as the PWM channel count is concerned, the device makes use of 5 channels.
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology PIC18F25K80-I/SS Microcontroller applications.
Dryers
DDC control
Gas monitoring systems
Laminators
Multi-meter
Torpedo guidance
Sonography (Ultrasound imaging)
Medical instruments chromatographs
Data acquisition and control
Digital cameras
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
