Welcome to Hotenda.com Online Store!

ATSAME54P20A-AUT
Microchip Technology
1MB 1M x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4F 32-Bit Microcontroller SAM E54 Series ATSAME54P 3.3V 128-TQFP
SOT-23
ATSAME54P20A-AUT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 1 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 128-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 128-TQFP (14x14) |
| Number of Terminals | 128 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Data Converters | A/D 32x12b, D/A 2x12b |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | ATSAME54 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| DAC Resolution | 12 bit |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Number of I/Os | 99 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Interface Type | I2C, LIN, Serial, SPI, USART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 99 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Series | SAM E54 |
| Published | 2017 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 128 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Subcategory | Microcontrollers - MCU |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | ATSAME54P |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G128 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.63V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.71V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 99 |
| Speed | 120MHz |
| RAM Size | 256K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.71V~3.63V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4F |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Clock Frequency | 48MHz |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 1MB 1M x 8 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, MMC/SD, QSPI, SPI, UART/USART, USB |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 32x12b; D/A 2x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32 bit |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Product Type | ARM Microcontrollers - MCU |
| EEPROM Size | -- |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| Screening Level | ISO/TS-16949 |
| Number of ADC Channels | 32 Channel |
| ROM Programmability | FLASH |
| Product | MCU+FPU |
| Product Category | ARM Microcontrollers - MCU |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
In a 128-TQFP package, the MCU is available. There are 99 I/O ports on this device. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. Powered by the 32-Bit core, it offers a wide range of capabilities. As far as its program memory type is concerned, it is FLASH. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~85°C TA. SAM E54 series components belong to this electrical component. 1MB 1M x 8 is the size of its program memory. There's a ARM® Cortex®-M4F Core Processor inside. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER, RISC power supply/socket/peripheral ICs category. During the manufacture of the IC chip, there is a number 128 of terminations. Microcontroller comes with 32 bit size. A 3.3V volt supply is provided by the Microcontroller chip. MCU chip has YES DMA channels. The base part number ATSAME54P can be used to find alternatives. In order for the device to work with the motor, it utilizes the PWM channel YES. In terms of frequency, it operates at a 48MHz clock rate.
128-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
There are a lot of Microchip Technology ATSAME54P20A-AUT Microcontroller applications.
Industrial instrumentation devices
Mobile computers
Medical instruments chromatographs
Printers
Smartphones
Answering machines
Wastewater treatment
Removable disks
Blood pressure monitors
Firewalls
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
