Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC18F25K22-E/SS
Microchip Technology
32KB 16K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18K Series PIC18F25K22 28 Pin 48MHz 5V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
SOT-23
PIC18F25K22-E/SS Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | I2C/SPI/USART |
| Data Converters | A/D 19x10b |
| Family Name | PIC18F |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Dimensions | 10.5 x 5.6 x 1.85mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.3 → 5.5 V |
| Package Type | SSOP |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Number of I/Os | 25 I/O |
| Interface Type | I2C, SPI |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | PIC |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | PIC18F25 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | PIC® XLP™ 18K |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 48MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PIC18F25K22 |
| Pin Count | 28 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 32kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 24 |
| Speed | 48MHz |
| RAM Size | 1.5K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.3V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 32KB 16K x 16 |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 19x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 7 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| ROM (words) | 16384 |
| EEPROM Size | 256 x 8 |
| CPU Family | PIC |
| Number of Programmable I/O | 25 |
| Number of UART Channels | 0 |
| Number of ADC Channels | 19 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Product | MCU |
| Number of Ethernet Channels | 0 |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Height | 1.85mm |
| Length | 10.5mm |
| Width | 5.6mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $2.53000 | $2.53 |
| 25 | $2.32800 | $58.2 |
| 100 | $2.10120 | $210.12 |
Packaged in a 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) format, this MCU is available in a compact size. This Microcontroller has 24 I/Os. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. This Microcontroller is based on the 8-Bit core. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. There is a temperature range of -40°C~125°C TA for this Microcontroller. The PIC® XLP™ 18K series is comprised of this electrical component. Having a size of 32KB 16K x 16, Microcontroller has a program memory of X bytes. A PIC Core processor is used to power the device. MICROCONTROLLER, RISC uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. 28 is the number of terminations on the IC chip that are present. 8-bits are used for its size. There is an output of 5V volts from the Microcontroller chip. The Microcontroller chip has NO DMA channels. 32kB is the size of the memory in the IC part. You can find alternatives through the base part number PIC18F25K22. Using a 48MHz frequency, this electronic part can perform efficiently. There are YES PWM channels on the device. It is possible to access the 28 pins on the chip through the 28 pins. The clock has 7 timers/counters to keep track of the time. A total of 28 pins are included in the package. Devices based on the PIC series of CPUs are embedded in the device. Among the eight programmable I/O sections, there are many different ways in which it can be programmed. A total of 19 ADC channels are present in this device. The part has been designed to incorporate 2 I2C channels.
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology PIC18F25K22-E/SS Microcontroller applications.
CD players
Industrial robot
Petrochemical
Telephone sets
Oscilloscopes
Information appliances
Christmas lights
Paper shredders
Robots
Tape drives
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
