PIC16F84-10I/SO
PIC16F84-10I/SO
PIC16F84-10I/SO
Microchip Technology
1.75KB 1K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16F84 18 Pin 10MHz 5V 18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
SOT-23
PIC16F84-10I/SO Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 7 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Surface MountYES
Number of Pins 18
Supplier Device Package 18-SOIC
Mounting Style SMD/SMT
Data Converters --
Number of I/Os 13 I/O
RoHS Details
Package Tube
Base Product Number PIC16F84
Mfr Microchip Technology
Product Status Active
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTube
Series PIC® 16F
Published 1997
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 18
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn) - annealed
Max Power Dissipation800mW
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 5V
Frequency 10MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number PIC16F84
Pin Count18
Supply Voltage-Max (Vsup) 5.5V
Power Supplies5V
Supply Voltage-Min (Vsup) 4.5V
Memory Size1.8kB
Oscillator TypeExternal
Number of I/O 13
Speed 10MHz
RAM Size 68 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V~6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER, RISC
Core Processor PIC
Peripherals POR, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 1.75KB 1K x 14
Connectivity --
Bit Size 8
Watchdog TimerYes
Access Time 10 μs
Has ADC NO
DMA Channels NO
Data Bus Width 8b
PWM Channels NO
DAC Channels NO
Number of Timers/Counters 1
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
EEPROM Size 64 x 8
CPU Family PIC
Product MCU
Product Category8-bit Microcontrollers - MCU
Device CorePIC
Height 2.36mm
Length 11.73mm
Width 7.59mm
REACH SVHC No SVHC
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:1154 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC16F84-10I/SO Product Details
PIC16F84-10I/SO Overview
The package is in 18-SOIC (0.295, 7.50mm Width) format. The MCU has 13 I/O ports. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. This Microcontroller is based on the 8-Bit core. There is a memory type of FLASH in its program memory. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~85°C TA. The electrical component that you are looking at belongs to the PIC® 16F series of components. Microcontroller has abundant program memory size of 1.75KB 1K x 14. The PIC Core Processor powers the device and is one of its key features. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral ICs type. During the manufacture of the IC chip, there is a number 18 of terminations. A 8-bit operation is performed by this part. There is an output of 5V volts from the Microcontroller chip. A total of NO DMA channels are available on MCU chip. This MCU is implemented with 1.8kB memory. PIC16F84 serves as a base part number to find alternatives. It exhibits good efficiency when it operates at a frequency of 10MHz and it is able to operate at a high frequency. It is possible for the device to work with the motor using the PWM channel NO. It is possible to access the 18 pins on the chip through the 18 pins. It is equipped with 1 timers and counters. It consists of 18 pins. As far as the CPU is concerned, it is embedded with the the PIC family of processors.
PIC16F84-10I/SO Features
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package