STM32L073CZY6TR
STM32L073CZY6TR
STM32L073CZY6TR
STMicroelectronics
SOT-23
STM32L073CZY6TR Datasheet PDF
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 49-UFBGA, WLCSP
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTape & Reel (TR)
Series STM32L0
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Base Part Number STM32L073
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 37
Speed 32MHz
RAM Size 20K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V~3.6V