PIC16F570-I/SP
PIC16F570-I/SP
PIC16F570-I/SP
Microchip Technology
3KB 2K x 12 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16F570 28 Pin 20MHz 5V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
SOT-23
PIC16F570-I/SP Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 6 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Surface MountNO
Number of Pins 28
Supplier Device Package 28-SPDIP
Mounting Style Through Hole
Instruction Set Architecture RISC
Clock Freq 20(MHz)
Operating Temperature Classification Industrial
Package Type SPDIP
Number of Timers - General Purpose 1
Operating Temp Range -40C to 85C
# I/Os (Max) 24
Power Dissipation (Max) 700(mW)
Total Internal Ram Size 132B(kB)
Device Core Size 8(b)
Operating Supply Voltage (Max) 5.5(V)
Operating Supply Voltage (Typ) 2.5/3.3/5(V)
Rad Hardened No
Operating Supply Voltage (Min) 2(V)
Programmable Yes
Mounting Through Hole
Data Converters A/D 8x8b
Family Name PIC16F
Dimensions 35.56 x 7.49 x 3.81mm
Typical Operating Supply Voltage 2 → 5.5 V
Maximum Operating Temperature+85 °C
Minimum Operating Temperature -40 °C
Number of I/Os 24 I/O
Interface Type USB
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology
Tradename PIC
RoHS Details
Package Tube
Base Product Number PIC16F570
Mfr Microchip Technology
Product Status Active
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTube
Series PIC® 16F
Published 2012
JESD-609 Code e3
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 28
Terminal Finish Matte Tin (Sn) - annealed
Terminal Position DUAL
Peak Reflow Temperature (Cel) NOT SPECIFIED
Supply Voltage 5V
Terminal Pitch2.54mm
Frequency 20MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) NOT SPECIFIED
Base Part Number PIC16F570
Pin Count28
Qualification StatusNot Qualified
Operating Temperature (Max) 85C
Operating Temperature (Min) -40C
Supply Voltage-Max (Vsup) 5.5V
Power Supplies2/5.5V
Supply Voltage-Min (Vsup) 4.5V
Interface USB
Memory Size3kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 24
Speed 20MHz
RAM Size 132 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V~5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER, RISC
Core Processor PIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 3KB 2K x 12
Connectivity --
Supply Current-Max 2.3mA
Bit Size 8
Data Converter A/D 8x8b
Has ADC YES
DMA Channels NO
Data Bus Width 8b
PWM Channels NO
Number of Timers/Counters 1
Address Bus Width8b
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
EEPROM Size 64 x 8
CPU Family PIC
Number of UART Channels 0
Number of ADC Channels 8
Number of I2C Channels 0
Number of SPI Channels 0
Number of Ethernet Channels 0
Product Category8-bit Microcontrollers - MCU
Device CorePIC
Height 3.81mm
Length 35.56mm
Width 7.493mm
REACH SVHC No SVHC
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:6826 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC16F570-I/SP Product Details
PIC16F570-I/SP Overview
The package has a 28-DIP (0.300, 7.62mm) shape. With 24 I/Os, it's pretty good. The Microcontroller's mounting type is Through Hole and this IC chip has the following features. As the name implies, this Microcontroller is based on the 8-Bit core. As far as its program memory type is concerned, it is FLASH. Temperatures within -40°C~85°C TA range are measured by this Microcontroller. The PIC® 16F series is comprised of this electrical component. The electronic part has a program memory size of 3KB 2K x 12. There's a PIC Core Processor inside. The IC chip fits into the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. There are 28 terminations on the IC chip. 8-bits are the size of the data that comes with MCU. A 5V volt supply is provided by the Microcontroller chip. In addition to that, MCU chip has NO DMA channels. Its memory size is 3kB. It is possible to find alternatives to the base part number PIC16F570 by using the part number search tool. An effective performance can be achieved at a frequency of 20MHz. There are a total of NO channels in the device. It is possible to access the 28 pins on the chip. In total, it has 1 timers and counters in it. A total of 28 pins are included in the package. There are several CPUs that are embedded in the device, including the the PIC CPU. As far as UART channels are concerned, it has 0. The ADC channels on this device total 8 in number. The part has been designed to incorporate 0 I2C channels.
PIC16F570-I/SP Features
28-DIP (0.300, 7.62mm) package