PIC16F1768-I/ML
PIC16F1768-I/ML
PIC16F1768-I/ML
Microchip Technology
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F1768 32MHz 3V 20-VFQFN Exposed Pad
SOT-23
PIC16F1768-I/ML Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 12 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-VFQFN Exposed Pad
Surface MountYES
Supplier Device Package 20-QFN (4x4)
Mounting Style SMD/SMT
Interfaces I2C/SPI/USART
Package Tube
Base Product Number PIC16F1768
Mfr Microchip Technology
Data Converters A/D 12x10b; D/A 2x5b, 2x10b
Product Status Active
Number of I/Os 18 I/O
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Interface Type I2C, LIN, SPI, UART, USART
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTube
Series PIC® XLP™ 16F
Published 2011
JESD-609 Code e3
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 20
Terminal Finish Matte Tin (Sn) - annealed
Additional FeatureALSO OPERATES WITH 2.3VMIN @ 16MHZ
HTS Code8542.31.00.01
Terminal Position QUAD
Terminal FormNO LEAD
Supply Voltage 3V
Terminal Pitch0.5mm
Frequency 32MHz
Base Part Number PIC16F1768
JESD-30 Code S-PQCC-N20
Supply Voltage-Max (Vsup) 5.5V
Supply Voltage-Min (Vsup) 2.5V
Interface I2C, LIN, SPI, UART, USART
Memory Size7kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 18
Speed 32MHz
RAM Size 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V~5.5V
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 7KB 4K x 14
Connectivity I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Bit Size 8
Data Converter A/D 12x10b; D/A 2x5b, 2x10b
Has ADC YES
DMA Channels NO
Data Bus Width 8 bit
PWM Channels YES
DAC Channels YES
EEPROM Size 128 x 8
On Chip Program ROM Width 14
Screening Level TS 16949
Device CorePIC
Length 4mm
Height Seated (Max) 1mm
Width 4mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:2939 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC16F1768-I/ML Product Details
PIC16F1768-I/ML Overview
There is a 20-VFQFN Exposed Pad package available. The board has 18 I/Os. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. A 8-Bit core is used in order to power the IC chip. The type of memory it uses for its program is FLASH. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. PIC® XLP™ 16F-series components are electrical components. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 7KB 4K x 14. Powered by a PIC Core processor. Microcontroller's a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. IC Chip terminations are 20. As a result, this Microcontroller comes with a 8-bit size. Input voltage for the chip is 3V volts. A total of NO DMA channels are available. This IC part has a memory size of 7kB. There are a number of alternatives to the base part number PIC16F1768 that you can find. Performing well when operated at frequency 32MHz can be achieved. Using YES PWM channels, the device works. In addition to these features, there are a number of other ones, such as this one: ALSO OPERATES WITH 2.3VMIN @ 16MHZ.