PIC16LF18876-E/ML
PIC16LF18876-E/ML
PIC16LF18876-E/ML
Microchip Technology
28KB 16K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16LF18876 3V 44-VQFN Exposed Pad
SOT-23
PIC16LF18876-E/ML Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 6 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-VQFN Exposed Pad
Surface MountYES
Supplier Device Package 44-QFN (8x8)
Mounting Style SMD/SMT
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology
Tradename PIC
RoHS Details
Package Tube
Base Product Number PIC16LF18876
Mfr Microchip Technology
Data Converters A/D 35x10b; D/A 1x5b
Product Status Active
Operating Temperature-40°C~125°C TA
PackagingTube
Series PIC® XLP™ 16F
Published 2016
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 44
Additional FeatureOPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
HTS Code8542.31.00.01
Subcategory Microcontrollers - MCU
Terminal Position QUAD
Terminal FormNO LEAD
Supply Voltage 3V
Terminal Pitch0.65mm
Base Part Number PIC16LF18876
JESD-30 Code S-PQCC-N44
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.6V
Supply Voltage-Min (Vsup) 2.5V
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 36
Speed 32MHz
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V~3.6V
Clock Frequency 32MHz
Program Memory TypeFLASH
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 28KB 16K x 14
Connectivity I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Bit Size 8
Data Converter A/D 35x10b; D/A 1x5b
Has ADC YES
DMA Channels NO
PWM Channels YES
DAC Channels YES
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
EEPROM Size 256 x 8
On Chip Program ROM Width 14
Product Category8-bit Microcontrollers - MCU
Length 8mm
Height Seated (Max) 1mm
Width 8mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:3366 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC16LF18876-E/ML Product Details
PIC16LF18876-E/ML Overview
The package is in 44-VQFN Exposed Pad format. The MCU has 36 I/O ports. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. This Microcontroller is based on the 8-Bit core. There is a memory type of FLASH in its program memory. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~125°C TA. The electrical component that you are looking at belongs to the PIC® XLP™ 16F series of components. Microcontroller has abundant program memory size of 28KB 16K x 14. The PIC Core Processor powers the device and is one of its key features. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral ICs type. During the manufacture of the IC chip, there is a number 44 of terminations. A 8-bit operation is performed by this part. There is an output of 3V volts from the Microcontroller chip. A total of NO DMA channels are available on MCU chip. PIC16LF18876 serves as a base part number to find alternatives. It is possible for the device to work with the motor using the PWM channel YES. In terms of frequency, it operates at a 32MHz clock rate. In addition, there are several other features that can be found in the software, including OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ.