PIC16F1615-E/P
PIC16F1615-E/P
PIC16F1615-E/P
Microchip Technology
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F1615 14 Pin 3V 14-DIP (0.300, 7.62mm)
SOT-23
PIC16F1615-E/P Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 6 Weeks
Lifecycle Status Production (Last Updated: 2 years ago)
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case 14-DIP (0.300, 7.62mm)
Number of Pins 14
Supplier Device Package 14-PDIP
Mounting Style Through Hole
Interfaces I2C/SPI/USART
RoHS Compliant
Package Tube
Base Product Number PIC16F1615
Mfr Microchip Technology
Data Converters A/D 8x10b; D/A 1x8b
Product Status Active
Number of I/Os 12 I/O
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Interface Type I2C, LIN, SPI, UART, USART
Operating Temperature-40°C~125°C TA
PackagingTube
Series PIC® XLP™ 16F
Published 2014
JESD-609 Code e3
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 14
Terminal Finish Matte Tin (Sn) - annealed
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Terminal Position DUAL
Supply Voltage 3V
Base Part Number PIC16F1615
Qualification StatusNot Qualified
Operating Supply Voltage5.5V
Memory Size14kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 12
Speed 32MHz
RAM Size 1K x 8
Memory TypeFLASH
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V~5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER, RISC
Core Processor PIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 14KB 8K x 14
Connectivity I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supply Current-Max 6mA
Bit Size 8
Data Converter A/D 8x10b; D/A 1x8b
Has ADC YES
DMA Channels NO
Data Bus Width 8b
Number of Timers/Counters 5
Core Architecture PIC
EEPROM Size -
Max Frequency 32MHz
Boundary Scan NO
Low Power Mode NO
Format FIXED-POINT
Integrated Cache NO
Number of UART Channels 1
Number of ADC Channels 8
Number of Serial I/Os 1
Number of External Interrupts 1
Number of PWM Channels 2
Number of USB Channels 0
Device CorePIC
Height 3.302mm
Length 26.162mm
Width 15.24mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:4225 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC16F1615-E/P Product Details
PIC16F1615-E/P Overview
There is a 14-DIP (0.300, 7.62mm) package available. The board has 12 I/Os. Using the Mounting Type Through Hole, the MCU is mounted on PCB. A 8-Bit core is used in order to power the IC chip. The type of memory it uses for its program is FLASH. -40°C~125°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. PIC® XLP™ 16F-series components are electrical components. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 14KB 8K x 14. Powered by a PIC Core processor. Microcontroller's a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. IC Chip terminations are 14. As a result, this Microcontroller comes with a 8-bit size. Input voltage for the chip is 3V volts. A total of NO DMA channels are available. This IC part has a memory size of 14kB. There are a number of alternatives to the base part number PIC16F1615 that you can find. On the chip, there are 14 pins that can be accessed. It comes with 5 timers/counters that can be set up. FLASH memory is one of the features of this equipment. The CPU is based on PIC cores. In addition, it has 8 UART channels to choose from. The device has a total of 8 ADC channels in total. There are 2 PWM channels used by the device in total. It contains 1 serial input/output interfaces on the board. The part contains 1 interrupts external to the system.
PIC16F1615-E/P Features
14-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Minimum temperature of -40 °C