PIC16C712-20I/SO
PIC16C712-20I/SO
PIC16C712-20I/SO
Microchip Technology
1.75KB 1K x 14 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16C Series PIC16C712 18 Pin 20MHz 5V 18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
SOT-23
PIC16C712-20I/SO Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 7 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Surface MountYES
Number of Pins 18
Supplier Device Package 18-SOIC
Mounting Style SMD/SMT
Data Converters A/D 4x8b
Number of I/Os 13 I/O
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology
Tradename PIC
RoHS Details
Package Tube
Base Product Number PIC16C712
Mfr Microchip Technology
Product Status Active
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTube
Series PIC® 16C
Published 2003
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 18
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Additional FeatureALSO OPERATES AT 4V MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ
Max Power Dissipation1W
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 5V
Terminal Pitch1.27mm
Frequency 20MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number PIC16C712
Pin Count18
Operating Supply Voltage5V
Power Supplies5V
Memory Size1.8kB
Oscillator TypeExternal
Number of I/O 13
Speed 20MHz
RAM Size 128 x 8
Memory TypeFLASH
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V~5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER, RISC
Number of Bits 8
Core Processor PIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeOTP
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 1.75KB 1K x 14
Connectivity --
Bit Size 8
Data Converter A/D 4x8b
Watchdog TimerYes
Access Time 20 μs
Has ADC YES
DMA Channels NO
Data Bus Width 8b
PWM Channels YES
DAC Channels NO
Number of Timers/Counters 3
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
ROM (words) 1024
EEPROM Size --
On Chip Program ROM Width 14
CPU Family PIC
Number of ADC Channels 4 Channel
Product MCU
Product Category8-bit Microcontrollers - MCU
Height Seated (Max) 2.64mm
Width 7.5 mm
Height 2.05 mm
Length 11.55 mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:2276 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC16C712-20I/SO Product Details
PIC16C712-20I/SO Overview
In a 18-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package, the MCU is available. 13 I/Os are available. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. The 8-Bit core is the core of the MCU. There is a OTP type of memory for its program. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. PIC® 16C series components make up this electrical component. 1.75KB 1K x 14 is the size of its program memory. A PIC Core processor is used to power the device. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. 18 is the number of terminations on the IC chip that are present. This part works in a 8-bit manner. There is a 5V volt supply output on the chip. DMA channels number NO. 1.8kB is the memory size of the part. The base part number PIC16C712 can be used to find alternatives. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 20MHz. The device works in YES PWM channels. Located on the chip are 18 pins. The clock has 3 timers or counters on it. There are 18 pins on it. In this device, there is a PIC CPU embedded within it. It has built-in FLASH memory. I would like to mention a few additional features such as ALSO OPERATES AT 4V MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ in order to name a few. A total of 4 Channel channels of ADC are available on this device. This Microcontroller is possible to have 8 bits in a chip.
PIC16C712-20I/SO Features
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package