PIC16F18456-E/SP
PIC16F18456-E/SP
PIC16F18456-E/SP
Microchip Technology
28KB 16K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F18456 3V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
SOT-23
PIC16F18456-E/SP Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 6 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Surface MountNO
Supplier Device Package 28-SPDIP
Mounting Style Through Hole
Data Converters A/D 24x12b, D/A 1x5b
DAC Resolution 5 bit
Number of I/Os 26 I/O
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Interface Type I2C, Serial, SMBus
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology
Tradename PIC
RoHS Details
Package Tube
Base Product Number PIC16F18456
Mfr Microchip Technology
Product Status Active
Operating Temperature-40°C~125°C TA
PackagingTube
Series PIC® XLP™ 16F
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Number of Terminations 28
Additional FeatureALSO OPERATES WITH 2.3VMIN @ 16 MHZ
Subcategory Microcontrollers - MCU
Terminal Position DUAL
Supply Voltage 3V
Terminal Pitch2.54mm
Base Part Number PIC16F18456
JESD-30 Code R-PDIP-T28
Supply Voltage-Max (Vsup) 5.5V
Supply Voltage-Min (Vsup) 2.5V
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 26
Speed 32MHz
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.5V~5.5V
Clock Frequency 32MHz
Program Memory TypeFLASH
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 28KB 16K x 14
Connectivity I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Data Converter A/D 24x12b; D/A 1x5b
Has ADC YES
DMA Channels NO
Data Bus Width 8 bit
PWM Channels YES
DAC Channels YES
Number of Timers/Counters 8 Timer
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
EEPROM Size 256 x 8
On Chip Program ROM Width 14
Screening Level TS 16949
Number of ADC Channels 24 Channel
Product MCU
Product Category8-bit Microcontrollers - MCU
Length 34.671mm
Height Seated (Max) 5.08mm
Width 7.62mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:3121 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC16F18456-E/SP Product Details
PIC16F18456-E/SP Overview
Packaged in a 28-DIP (0.300, 7.62mm) format. A total of 26 I/Os are on the Microcontroller. Through Hole is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. This Microcontroller is based on a core called 8-Bit. The type of its program memory is FLASH. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -40°C~125°C TA. A PIC® XLP™ 16F series electrical component is used in this application. This program has a program memory of 28KB 16K x 14 bytes, which is the size of the program. With a PIC Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. ICs for MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral parts. There are 28 terminations on the IC chip, which means there are 28 terminations on the integrated circuit chip. Microcontroller chip has outputs of 3V volts. The system has NO channels for DMA communication. Alternatives can be found by searching through the base part number PIC16F18456 to find them. This MCU Chip uses YES PWM channels to operate. There are 8 Timer timers/counters in this device. It runs on a 32MHz clock. As an example, one of the additional features that you can use is ALSO OPERATES WITH 2.3VMIN @ 16 MHZ. It consists of 24 Channel channels in total for the ADC.
PIC16F18456-E/SP Features
28-DIP (0.300, 7.62mm) package