Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC12LF1572-E/MS
Microchip Technology
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 12F Series PIC12LF1572 8 Pin 32MHz 3V 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
SOT-23
PIC12LF1572-E/MS Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-MSOP |
| Weight | 139.989945mg |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | USART |
| Number of I/Os | 6 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| Tradename | PIC |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | PIC12LF1572 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Data Converters | A/D 4x10b; D/A 1x5b |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | PIC® 12F |
| Published | 2016 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Frequency | 32MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PIC12LF1572 |
| Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Power Supplies | 2/3.3V |
| Interface | LIN, UART, USART |
| Memory Size | 3.5kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 6 |
| Speed | 32MHz |
| RAM Size | 256 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 3.5KB 2K x 14 |
| Connectivity | LINbus, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 4x10b; D/A 1x5b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 6 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| EEPROM Size | - |
| CPU Family | PIC |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Height | 1.1mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.68000 | $0.68 |
| 25 | $0.61800 | $15.45 |
| 100 | $0.55620 | $55.62 |
This Microcontroller comes in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package. The board has 6 I/Os. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. There is a 8-Bit core at the core of this MCU. There is a memory type of FLASH in its program memory. Temperatures within -40°C~125°C TA range are measured by this Microcontroller. The PIC® 12F series is comprised of this electrical component. Its program memory size is 3.5KB 2K x 14. With a PIC Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. There are 8 terminations on the IC chip. In addition, MCU chip comes with a 8-bit size. The component always operates in 3V supply voltage. DMA channels number NO. Its memory size is 3.5kB. PIC12LF1572 is the base part number that you can use to find alternatives. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 32MHz. Using YES PWM channels, the device works. The pin number of the component remains 8. It is equipped with 6 timers and counters. As far as the CPU is concerned, it is embedded with the the PIC family of processors.
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology PIC12LF1572-E/MS Microcontroller applications.
CD players
Removable disks
Security systems
Volt meter
Fire alarms
Automatic braking system
Routers
Televisions
Set-top boxes
Mice
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
