PIC12HV615-E/SN
Microchip Technology
1.75KB 1K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 12F Series PIC12HV615 8 Pin 20MHz 4.5V 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
SOT-23
PIC12HV615-E/SN Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 9 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Clock Freq | 20(MHz) |
| Operating Temperature Classification | Automotive |
| Package Type | SOIC N |
| Number of Timers - General Purpose | 3 |
| Operating Temp Range | -40C to 125C |
| # I/Os (Max) | 5 |
| Interface Type | RS-232/USB |
| Total Internal Ram Size | 64B(kB) |
| Device Core Size | 8(b) |
| Operating Supply Voltage (Max) | 5.5(V) |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 2.5/3.3/5(V) |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Min) | 2(V) |
| Programmable | Yes |
| Maximum Expanded Memory Size | 14KB |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | Tube |
| Base Product Number | PIC12HV615 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Data Converters | A/D 4x10b |
| Product Status | Active |
| Number of I/Os | 5 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | PIC |
| RoHS | Details |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | PIC® 12F |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Power Dissipation | 800mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 4.5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Frequency | 20MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PIC12HV615 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Temperature (Max) | 125C |
| Operating Temperature (Min) | -40C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4V |
| Interface | RS-232, USB |
| Memory Size | 1.8kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 5 |
| Speed | 20MHz |
| RAM Size | 64 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 1.75KB 1K x 14 |
| Connectivity | - |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 4x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 20 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| EEPROM Size | - |
| CPU Family | PIC |
| Number of ADC Channels | 4 |
| Product | MCU |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Height | 1.5mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |