Welcome to Hotenda.com Online Store!

MCP1703T-5002E/CB
Microchip Technology
-- Fixed 0.95mm MCP1703 PMIC -- Series 3 TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
SOT-23
MCP1703T-5002E/CB Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 3 |
| Supplier Device Package | SOT-23A-3 |
| Number of Terminals | 3 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Supplier Package | SOT-23A |
| Junction to Case | 110 °C/W |
| Input Voltage Range | 16 to 2.7 V |
| Maximum Input Voltage | 16 V |
| Junction to Ambient | 336 °C/W |
| Mounting | Surface Mount |
| Schedule B | 8542390000 |
| RoHS | Compliant |
| Dimensions | 3.1 x 1.8 x 1.3mm |
| Package Type | SOT-23A |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | MCP1703 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| Series | -- |
| Tolerance | 0.4% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 3 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Power Rating | 253mW |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.95mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MCP1703 |
| Pin Count | 3 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G3 |
| Function | LDO |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Voltage - Input (Max) | 16V |
| Output Voltage | 5V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 250mA |
| Polarity | Positive |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 16V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Nominal Supply Current | 5μA |
| Output Configuration | Positive |
| Power Dissipation | 253mW |
| Output Current | 0.25 A |
| Current - Output | 250mA |
| Quiescent Current | 5μA |
| Control Features | -- |
| Accuracy | 2 % |
| Max Output Voltage | 5V |
| Output Voltage 1 | 5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |
| Number of Regulators | 1 |
| Min Input Voltage | 2.7V |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Current - Quiescent (Iq) | 5µA |
| Voltage Dropout (Max) | 0.65V @ 250mA |
| Max Input Voltage | 16 V |
| PSRR | 44dB (100Hz) |
| Seated Height-Max | 1.45 mm |
| Dropout Voltage | 650mV |
| Product Type | LDO Voltage Regulators |
| Dropout Voltage1-Nom | 0.33V |
| Output Voltage1-Max | 5.15 V |
| Output Voltage1-Min | 4.85 V |
| Regulator Type | Low Dropout Voltage |
| Voltage Tolerance-Max | 2% |
| Output Current1-Max | 0.25 A |
| Voltage - Output (Max) | -- |
| Dropout Voltage1-Max | 0.625 V |
| Operating Temperature TJ-Max | 125 °C |
| Input Voltage Absolute-Max | 18 V |
| Nominal Output Voltage | 5V |
| Input Bias Current | 2μA |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Adjustability | FIXED |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150°C |
| Line Regulation | 0.1 %/V |
| Operating Temperature TJ-Min | -40 °C |
| Output Voltage1-Nom | 5 V |
| Load Regulation | 1 % |
| Product Category | LDO Voltage Regulators |
| Height | 1.45mm |
| Length | 3.1mm |
| Width | 1.8mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
The MCP1703T-5002E/CB is a CMOS low dropout (LDO) voltage regulator that can deliver up to 250 mA of current while consuming only 2.0 µA of quiescent current (typical). The input operating range is specified from 2.7V to 16.0V, making it an ideal choice for two to six-primary-cell battery-powered, 9V alkaline, and one or two-cell Li-Ion-powered applications. The MCP1703T-5002E/CB can deliver 250 mA with only 625 mV (typical) input-to-output voltage differential (VOUT = 2.8V). The output voltage tolerance of the MCP1703T-5002E/CB is typically ±0.4% at +25°C and ±3% maximum over the operating junction temperature range of –40°C to +125°C. Line regulation is ±0.1% typical at +25°C.
Passes automotive AEC-Q100 reliability testing
2.0 µA Typical Quiescent Current
Input Operating Voltage Range: 2.7V to16.0V
250 mA Output Current for Output Voltages 2.5V
200 mA Output Current for Output Voltages < 2.5V
Low Dropout Voltage, 625 mV typical @ 250 mA for VR = 2.8V
0.4% Typical Output Voltage Tolerance
Standard Output Voltage Options: - 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.0V, 3.3V, 4.0V, 5.0V
Output Voltage Range: 1.2V to 5.5V in 0.1V Increments (50 mV increments available upon request)
Stable with 1.0 µF to 22 µF Ceramic Output Capacitance
Short-Circuit Protection
Overtemperature Protection
Battery-Powered Devices
Battery-Powered Alarm Circuits
Smoke Detectors
CO2 Detectors
Pagers and Cellular Phones
Smart Battery Packs
Low Quiescent Current Voltage Reference
PDAs
Digital Cameras
Microcontroller Power
Solar-Powered Instruments
Consumer Products
Battery-Powered Data Loggers
Similar PMIC - Voltage Regulators - Linear from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
