Welcome to Hotenda.com Online Store!

MIC5366-1.2YMT-TZ
Microchip Technology
Enable Fixed 0.625mm MIC5366 PMIC -- Series 4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
SOT-23
MIC5366-1.2YMT-TZ Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 9 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF® |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 4 |
| Supplier Device Package | 4-TMLF® (1x1) |
| Number of Terminals | 4 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package Type | TDFN EP |
| Dropout Voltage@Current (Typ) | 0.06@50mA/0.18@150mA |
| Operating Temp Range | -40C to 125C |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | MIC5366 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | -- |
| Tolerance | 3 % |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 4 |
| Type | LDO |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Subcategory | PMIC - Power Management ICs |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.625mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Base Part Number | MIC5366 |
| JESD-30 Code | S-PDSO-N4 |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Output Voltage | 1.2V |
| Output Type | Fixed |
| Polarity | Positive |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 150(mA) |
| Current - Output | 150mA |
| Quiescent Current | 39μA |
| Control Features | Enable |
| Output Voltage 1 | 1.2V |
| Input Voltage (Min) | 2.5(V) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |
| Number of Regulators | 1 |
| Min Input Voltage | 2.5V |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Current - Quiescent (Iq) | 39µA |
| Voltage Dropout (Max) | 0.38V @ 150mA |
| PSRR | 80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz) |
| Seated Height-Max | 0.6 mm |
| Dropout Voltage | 180mV |
| Product Type | LDO Voltage Regulators |
| Dropout Voltage1-Nom | 0.18V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80dB |
| Output Voltage1-Max | 1.236 V |
| Output Voltage1-Min | 1.164 V |
| Regulator Type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Voltage Tolerance-Max | 3% |
| Voltage - Output (Max) | -- |
| Dropout Voltage1-Max | 0.38 V |
| Min Current Limit | 200mA |
| Operating Temperature TJ-Max | 125 °C |
| Input Voltage Absolute-Max | 6V |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Adjustability | FIXED |
| Line Regulation | 0.02% |
| Operating Temperature TJ-Min | -40 °C |
| Output Voltage1-Nom | 1.2 V |
| Load Regulation | 1% |
| Input Voltage | 5.5(V) |
| Product Category | LDO Voltage Regulators |
| Output Voltage Range | - |
| Height Seated (Max) | 0.6mm |
| Width | 1 mm |
| Length | 1 mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
Similar PMIC - Voltage Regulators - Linear from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
