Welcome to Hotenda.com Online Store!

DSPIC30F6012A-30I/PT
Microchip Technology
144KB 48K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 30F Series DSPIC30F6012A 64 Pin 30MHz 5V 64-TQFP
SOT-23
DSPIC30F6012A-30I/PT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Supplier Device Package | 64-TQFP (10x10) |
| Number of Terminals | 64 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | CAN/I2C/SPI/UART |
| Data Converters | A/D 16x12b |
| Package | Tray |
| Base Product Number | DSPIC30F6012 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Family Name | dsPIC30F |
| Package Type | TQFP |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
| Number of I/Os | 52 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Interface Type | CAN/I2C/SPI/UART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| Tradename | dsPIC |
| RoHS | Details |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 52 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | dsPIC™ 30F |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.5V MINIMUM SUPPLY AT 10 MHZ |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 30MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | DSPIC30F6012A |
| Pin Count | 64 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 3/5 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | CAN, I2C, SPI, UART, USART |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Memory Size | 144kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 52 |
| Nominal Supply Current | 74mA |
| Speed | 30 MIPs |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.5V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 16 |
| Core Processor | dsPIC |
| Peripherals | AC'97, Brown-out Detect/Reset, I2S, LVD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 144KB 48K x 24 |
| Connectivity | CANbus, I2C, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 250 mA |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 16x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Address Bus Width | 16b |
| Product Type | DSP - Digital Signal Processors & Controllers |
| Density | 1.1 Mb |
| ROM (words) | 49152 |
| Core Architecture | dsPIC |
| EEPROM Size | 4K x 8 |
| On Chip Program ROM Width | 24 |
| Max Frequency | 30 MHz |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of Programmable I/O | 52 |
| Format | FIXED-POINT |
| RAM (words) | 8192 |
| Number of UART Channels | 2 |
| RAM (bytes) | 8192 |
| Number of ADC Channels | 16 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of Cores | 1 Core |
| Number of PWM Channels | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Product | DSCs |
| Product Category | Digital Signal Processors & Controllers - DSP, DSC |
| Device Core | dsPIC |
| Height | 1.0414mm |
| Length | 9.9822mm |
| Width | 10.0076mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $9.92000 | $9.92 |
| 25 | $9.01240 | $225.31 |
| 100 | $8.18850 | $818.85 |
Packaged in a 64-TQFP format. A total of 52 I/Os are on the Microcontroller. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. Microcontroller is based on the 16-Bit core architecture. The type of its program memory is FLASH. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. A dsPIC™ 30F series electrical component is used in this application. The electronic part has a program memory size of 144KB 48K x 24. A dsPIC Core processor is used to power the device. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER, RISC power supply/socket/peripheral ICs category. During the manufacturing process, 64 terminations were applied to the IC chip. 16-bits are used in Microcontroller. There is an output of 5V volts from the Microcontroller chip. The system has NO channels for DMA communication. The part owns 144kB memory size. Using the base part number DSPIC30F6012A, you will be able to find alternatives for the part. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 30MHz. Chips have 64 pins. It is equipped with 5 timers and counters. 64 pins are counted on this board. In total, there are 16 channels for the ADC on this board. There is a set of 1 A/D converters on the device. There are 8 PWM channels used by the device in total.
64-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Digital Signal Processors subcategory
There are a lot of Microchip Technology DSPIC30F6012A-30I/PT Microcontroller applications.
Removable disks
Traditional industrial transformation
ECG machine
Microwave ovens
Tape drives
Set-top boxes
Magnetic resonance imaging (MRI)
DVDDVMP3 players
Home video and audio
Calculator
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
