Welcome to Hotenda.com Online Store!

ATXMEGA256A3U-AU
Microchip Technology
256KB 128K x 16 FLASH AVR 8/16-Bit Microcontroller AVR® XMEGA® A3U Series ATXMEGA256 64 Pin 32MHz 3V 64-TQFP
SOT-23
ATXMEGA256A3U-AU Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Supplier Device Package | 64-TQFP (14x14) |
| Number of Terminals | 64 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | SPI/TWI/USART/USB |
| Data Converters | A/D 16x12b; D/A 2x12b |
| Family Name | AVR XMEGA |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Dimensions | 14.1 x 14.1 x 1.05mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.6 → 3.6 V |
| Package Type | TQFP |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
| Qualification | - |
| Number of I/Os | 50 I/O |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | XMEGA |
| RoHS | Details |
| Package | Tray |
| Base Product Number | ATXMEGA256 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 50 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | AVR® XMEGA® A3U |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Additional Feature | OPERATES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 12 MHZ |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 32MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ATXMEGA256 |
| Pin Count | 64 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 1.8/3.3 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | I2C, IrDA, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 256kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 50 |
| Speed | 32MHz |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | AVR |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8/16-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 128K x 16 |
| Connectivity | I2C, IrDA, SPI, UART/USART, USB |
| Supply Current-Max | 15 mA |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 16x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Number of Timers/Counters | 7 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| ROM (words) | 262144 |
| EEPROM Size | 4K x 8 |
| CPU Family | AVR RISC |
| RAM (bytes) | 16384 |
| Number of ADC Channels | 16 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of PWM Channels | 22 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 10 |
| Number of USB Channels | 1 |
| Product | MCU |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | AVR |
| Height | 1.05mm |
| Length | 14.1mm |
| Width | 14.1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $7.20000 | $7.2 |
| 25 | $6.60240 | $165.06 |
| 100 | $5.97400 | $597.4 |
The ATXMEGA256A3U-AU is an 8/16-bit AVR XMEGA A3U microcontroller with great performance and low power in a 64-pin TQFP package. This gadget executes strong instructions once every clock cycle to reach throughputs close to 1MIPS per MHz. This makes it possible for system designers to balance processing speed and power consumption. The device includes four analogue comparators, a programmable watchdog timer, seven 16-bit timer/counters, a 16-bit real-time counter (RTC) with a separate oscillator, two 16-channel 12bit ADCs, and one 2-channel 12-bit DAC.
QTouch library support
50 programmable I/O pins
Maximum operating frequency of 32MHz
Operating voltage range from 1.6V to 3.6V
256KB of in-system self programmable flash
4KB EEPROM and 16KB internal SRAM memory
Operating temperature range from -40°C to 85°C
16bit real time counter (RTC) with separate oscillator
USB 2.0, seven USART, two I2C and SMBus interfaces
JTAG (IEEE 1149.1 compliant) and PDI (program and debug) interfaces
Medical
Industrial
Metering
Consumer Electronics
Motor Drive & Control
Automation & Process Control
Communications & Networking
Embedded Design & Development
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
