Welcome to Hotenda.com Online Store!

STM32F103RDY6TR
STMicroelectronics
384KB 384K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller STM32F1 Series STM32F103 64 Pin 72MHz 3.3V 64-UFBGA, WLCSP
SOT-23
STM32F103RDY6TR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Contact Plating | Gold, Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-UFBGA, WLCSP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | STM32F1 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Max Power Dissipation | 444mW |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 72MHz |
| Base Part Number | STM32F103 |
| Pin Count | 64 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Interface | CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 384kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 51 |
| RAM Size | 64K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | DMA, Motor Control PWM, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 384KB 384K x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB |
| Supply Current-Max | 69mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 8 |
| Core Architecture | ARM |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FIXED POINT |
| Integrated Cache | NO |
| Number of UART Channels | 1 |
| Number of ADC Channels | 19 |
| Number of External Interrupts | 16 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 3 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 10.2mm |
| Width | 10.2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
In a 64-UFBGA, WLCSP package, the MCU is available. There are 51 I/O ports on this device. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. A 32-Bit core is used in order to power the IC chip. The type of memory it uses for its program is FLASH. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. Microcontroller runs in STM32F1 Series. This program has a program memory of 384KB 384K x 8 bytes, which is the size of the program. A ARM? Cortex?-M3 Core Processor is at the core of this Microcontroller. MICROCONTROLLER, RISC uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. During the manufacture of the IC chip, there is a number 64 of terminations. This part works in a 32-bit manner. There is an output of 3.3V volts from the Microcontroller chip. A total of YES DMA channels are available on MCU chip. 384kB memory size belongs to the Chip part. You can find alternatives through the base part number STM32F103. At a frequency of 72MHz, Microcontroller can operate efficiently. Using YES PWM channels, the device works. Located on the chip are 64 pins. In total, there are 8 timers/counters on the device. The pins counted are 64. There is an integrated ARM core architecture in it. As far as UART channels are concerned, it has 1. The ADC channels on this device total 19 in number. Devices like this use an 2-channel PWM controller. This part contains 16 external interrupts which provide a high level of flexibility.
STM32F1 series
Base part number of STM32F103
2 I2C channels
64 Terminals
Based on the 32-Bit
Comes with 64 Pins
There are a lot of STMicroelectronics STM32F103RDY6TR Microcontroller applications. STM32F103RDY6TR MCU is usually applied for Measurement and control field, Consumer electronics products, Network communication, mobile communication, Office automation equipment and computer peripherals, Industrial control Instrumentation and process control, Agriculture, transportation, Navigation control, Network application, Metering & measurement, Day to day life, Safety, Medical instruments and Automobile industry.
Tape drives
Electronic jamming systems
Computed Tomography (CT scan)
Television
Current meter
CD players
Guidance-GPS
Washing machine
Industrial instrumentation devices
Industrial instrumentation devices
Similar Embedded - Microcontrollers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
