Welcome to Hotenda.com Online Store!

ATTINY43U-SU
Microchip Technology
4KB 2K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATtiny Series ATTINY43 20 Pin 8MHz 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
SOT-23
ATTINY43U-SU Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Contact Plating | Tin |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Number of Terminals | 20 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | SPI/USI |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Clock Freq | 8(MHz) |
| Operating Temperature Classification | Industrial |
| Package Type | SOIC W |
| Number of Timers - General Purpose | 2 |
| Operating Temp Range | -40C to 85C |
| # I/Os (Max) | 16 |
| Interface Type | SPI/USI |
| Total Internal Ram Size | 256B(kB) |
| Device Core Size | 8(b) |
| Operating Supply Voltage (Max) | 5.5(V) |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 2.5/3.3/5(V) |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Min) | 1.8(V) |
| Programmable | Yes |
| Mounting | Surface Mount |
| Data Converters | A/D 4x10b |
| Number of I/Os | 16 |
| RoHS | Compliant |
| Family Name | ATtiny43 |
| Dimensions | 13 x 7.6 x 2.35mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 5.5 (Maximum) V |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| Tradename | AVR |
| Package | Tube |
| Base Product Number | ATTINY43 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Number of I/O Lines | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | AVR® ATtiny |
| Published | 1997 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 20 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 8MHz |
| Base Part Number | ATTINY43 |
| Pin Count | 20 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85C |
| Operating Temperature (Min) | -40C |
| Power Supplies | 2/5 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | SPI |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Memory Size | 4kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 16 |
| Speed | 8MHz |
| RAM Size | 256 x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | AVR |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 4KB 2K x 16 |
| Connectivity | USI |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 4x10b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| ROM (words) | 4096 |
| Core Architecture | AVR |
| EEPROM Size | 64 x 8 |
| CPU Family | AVR RISC |
| Max Frequency | 8 MHz |
| Number of Programmable I/O | 16 |
| RAM (bytes) | 256 |
| Number of ADC Channels | 4 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Product | MCU |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | AVR |
| Width | 7.6mm |
| Length | 13mm |
| Height | 2.35mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.93000 | $1.93 |
| 25 | $1.77160 | $44.29 |
| 100 | $1.59650 | $159.65 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
