Welcome to Hotenda.com Online Store!

TMS320F2808PZQ
Texas Instruments
128KB 64K x 16 FLASH C28x 32-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, C2000™ C28x Fixed-Point Series 320F2808 100 Pin 100MHz 1.8V 100-LQFP
SOT-23
TMS320F2808PZQ Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Number of Pins | 100 |
| Weight | 635.596308mg |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Automotive, AEC-Q100, C2000™ C28x Fixed-Point |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | 3A001.A.3 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 100MHz |
| Base Part Number | 320F2808 |
| Pin Count | 100 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.89V |
| Power Supplies | 1.83.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.71V |
| Interface | CAN, I2C, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 128kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 35 |
| RAM Size | 18K x 16 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.71V~1.89V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER |
| Core Processor | C28x |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 128KB 64K x 16 |
| Connectivity | CANbus, I2C, SCI, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | 12 |
| Density | 1 Mb |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 16 |
| Integrated Cache | NO |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of Timers | 10 |
| Number of External Interrupts | 3 |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Height | 1.6mm |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| Thickness | 1.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $23.84000 | $23.84 |
| 10 | $21.98300 | $219.83 |
| 90 | $20.99500 | $1889.55 |
| 180 | $18.77200 | $3378.96 |
| 540 | $17.04300 | $9203.22 |
TMS320F2808PZQ microcontroller features the highest performance and offer a broad selection of upgraded connectivity and inputs. TMS320F2808PZQ datasheet is an excellent option for a variety of smaller and medium-sized tasks and full platform solutions. TMS320F2808PZQ MCU is suitable for Motor drive, Medical equipment, Industrial applications, Printers, and scanners, Alarm systems, and Home audio appliances.
This Microcontroller comes in a 100-LQFP package. This Microcontroller has 35 I/Os. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. As the name implies, this Microcontroller is based on the 32-Bit core. The type of program memory it uses is FLASH. Temperatures within -40°C~125°C TA range are measured by this Microcontroller. Automotive, AEC-Q100, C2000? C28x Fixed-Point series components belong to this electrical component. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 128KB 64K x 16. There's a C28x Core Processor inside. This device belongs to the DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip 100 has 100 terminations. 32-bits are the size of the data that comes with MCU. The component always operates in 1.8V supply voltage. 128kB memory size belongs to the Chip part. 320F2808 Microcontroller serves as a base part number to find alternatives. In the case of 100MHz frequency operation, it can perform efficiently. The device works in 12 PWM channels. Chips have 100 pins. MCU chip counts 100 pins. As a few examples, there are additional features like ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY that are available in the software. With 2 UART channels, it has all the features you may need. The MCU has 16 A/D converters. MCU chip is included in the part that 3 external interrupts are available. An entire Microcontroller chip has 10 bits.
Automotive, AEC-Q100, C2000? C28x Fixed-Point series
Base part number of 320F2808
Additional features of ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
100 Terminals
Based on the 32-Bit
Comes with 100 Pins
There are a lot of Texas Instruments TMS320F2808PZQ Microcontroller applications. TMS320F2808PZQ MCU is usually applied for Measurement and control field, Consumer electronics products, Network communication, mobile communication, Office automation equipment and computer peripherals, Industrial control Instrumentation and process control, Agriculture, transportation, Navigation control, Network application, Metering & measurement, Day to day life, Safety, Medical instruments and Automobile industry.
Robots
Mice
Calculator
Removable disks
Tape drives
Automatic control
Volt meter
Xbox
Auto-breaking system
Video and voice processing
Similar Embedded - Microcontrollers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
