Welcome to Hotenda.com Online Store!

ATTINY26L-8PU
Microchip Technology
2KB 1K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATtiny Series ATTINY26 20 Pin 8MHz 3V 20-DIP (0.300, 7.62mm)
SOT-23
ATTINY26L-8PU Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 20 |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
| Number of Terminals | 20 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | SPI/USI |
| Data Converters | A/D 11x10b |
| Number of I/Os | 16 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Interface Type | 2-Wire, ISP, SM-Bus, SPI, UART, USI |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | AVR |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | ATTINY26 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Number of I/O Lines | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | AVR® ATtiny |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 8MHz |
| Base Part Number | ATTINY26 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 3/5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | 2-Wire, SPI, UART |
| Memory Size | 2kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 16 |
| Speed | 8MHz |
| RAM Size | 128 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 8 |
| Core Processor | AVR |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 2KB 1K x 16 |
| Connectivity | USI |
| Supply Current-Max | 6 mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 11x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 8 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 5.334 mm |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Address Bus Width | 8b |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Density | 16 kb |
| ROM (words) | 2048 |
| EEPROM Size | 128 x 8 |
| CPU Family | AVR RISC |
| RAM (bytes) | 128 |
| Number of ADC Channels | 11 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Product | MCU |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | AVR |
| Height | 5.334mm |
| Length | 25.98mm |
| Width | 7.11mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.84000 | $1.84 |
| 25 | $1.68920 | $42.23 |
| 100 | $1.52440 | $152.44 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
