Welcome to Hotenda.com Online Store!

MSP430F2416TPM
Texas Instruments
92KB 92K x 8 + 256B FLASH MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430F2xx Series 64 Pin 16MHz 64-LQFP
SOT-23
MSP430F2416TPM Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Weight | 342.689036mg |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MSP430F2xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 16MHz |
| Pin Count | 64 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.3V |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 92kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 48 |
| RAM Size | 4K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | MSP430 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 92KB 92K x 8 + 256B |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 0.595mA |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 8x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Density | 736 kb |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 8 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 4 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Number of Timers | 10 |
| Number of SPI Channels | 4 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| Thickness | 1.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $15.06000 | $15.06 |
| 500 | $14.9094 | $7454.7 |
| 1000 | $14.7588 | $14758.8 |
| 1500 | $14.6082 | $21912.3 |
| 2000 | $14.4576 | $28915.2 |
| 2500 | $14.307 | $35767.5 |
The package has a 64-LQFP shape. There are 48 I/Os on the Microcontroller. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. 16-Bit core is the basis for this Microcontroller. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. -40°C~105°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. A MSP430F2xx series electrical component is used in this application. Having a size of 92KB 92K x 8 + 256B, Microcontroller has a program memory of X bytes. There is a MSP430 Core Processor inside MCU that provides this device with its power. MICROCONTROLLER, RISC uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. Microcontroller is known that the chip has 64 terminations in total. This part works in a 16-bit manner. A total of NO DMA channels are available on MCU chip. 92kB is the memory size of the part. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 16MHz. The device works in YES PWM channels. Chips have 64 pins. In total, Microcontroller chip has 64 pins. A total of 8 UART channels are available on it. This device comes with a set of 8 A/D converters that have been built into it. There are 2 serial I/Os incorporated into the chip part. IC chip bits total 10.
MSP430F2xx series
64 Terminals
Based on the 16-Bit
Comes with 64 Pins
There are a lot of Texas Instruments MSP430F2416TPM Microcontroller applications. MSP430F2416TPM MCU is usually applied for Measurement and control field, Consumer electronics products, Network communication, mobile communication, Office automation equipment and computer peripherals, Industrial control Instrumentation and process control, Agriculture, transportation, Navigation control, Network application, Metering & measurement, Day to day life, Safety, Medical instruments and Automobile industry.
Light sensing & controlling devices
Toys
Paper shredders
Oil and gas
Telephone sets
Communication
Sonography (Ultrasound imaging)
Petrochemical
Hearing aids
Blenders
Similar Embedded - Microcontrollers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
