Welcome to Hotenda.com Online Store!

ATTINY2313V-10SUR
Microchip Technology
2KB 1K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATtiny Series ATTINY2313 20 Pin 10MHz 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
SOT-23
ATTINY2313V-10SUR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Number of Terminals | 20 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | SPI/USART |
| Data Converters | -- |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
| Qualification | - |
| Number of I/Os | 18 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Interface Type | SPI, USART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | AVR |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | ATTINY2313 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Number of I/O Lines | 18 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | AVR® ATtiny |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | Yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Additional Feature | OPERATES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ |
| Subcategory | Microcontrollers - MCU |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 10MHz |
| Base Part Number | ATTINY2313 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 2/5 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | SPI, UART, USART |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Memory Size | 2kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 18 |
| Speed | 10MHz |
| RAM Size | 128 x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | AVR |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 2KB 1K x 16 |
| Connectivity | SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 6 mA |
| Bit Size | 8 |
| Has ADC | NO |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 2.65 mm |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| ROM (words) | 2048 |
| Core Architecture | AVR |
| EEPROM Size | 128 x 8 |
| CPU Family | AVR RISC |
| Max Frequency | 10MHz |
| Number of Programmable I/O | 18 |
| RAM (bytes) | 128 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Product | MCU |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | AVR |
| Width | 7.6 mm |
| Height | 2.37 mm |
| Length | 13 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
The ATTINY2313V-10SUR is a low-power 8-bit CMOS Microcontroller based on the AVR enhanced RISC architecture. By executing powerful instructions in a single clock cycle, the ATtiny2313 achieves throughputs approaching 1MIPS per MHz allowing the system designer to optimize power consumption versus processing speed. The AVR core combines a rich instruction set with 32 general purpose working registers. All the 32 registers are directly connected to the arithmetic logic unit (ALU), allowing two independent registers to be accessed in one single instruction executed in one clock cycle. The resulting architecture is more code efficient while achieving throughputs up to ten times faster than conventional CISC microcontrollers. The ATtiny2313 provides 2kB of in-system programmable flash, 128byte EEPROM and 128byte SRAM. The device supports a throughput of 10MIPS at 10MHz.
Full duplex USART
Four PWM channels
Fully static operation
On-chip analog comparator
Internal calibrated oscillator
USI-universal serial interface
Enhanced power-on reset circuit
Utilizes the AVR RISC architecture
DebugWIRE on-chip debug system
Up to 20MIPS throughput at 20MHz
In-system programmable via SPI port
External and internal interrupt sources
32 x 8 General purpose working registers
Programmable brown-out detection circuit
Low-power idle, power-down and standby modes
Programmable watchdog timer with on-chip oscillator
120 Powerful instructions most single clock cycle execution
One 8-bit timer/counter with prescaler and two PWM channels
One 16-bit timer/counter with separate prescaler, compare and capture mode
Industrial
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
