Welcome to Hotenda.com Online Store!

ATSAMD21J18A-AU
Microchip Technology
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller SAM D21J Series ATSAMD21J18 64 Pin 48MHz 3.3V 64-TQFP Exposed Pad
SOT-23
ATSAMD21J18A-AU Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 5 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TQFP Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Supplier Device Package | 64-TQFP (10x10) |
| Number of Terminals | 64 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | I2C/I2S/SPI/UART/USA |
| Data Converters | A/D 20x12b, D/A 1x10b |
| Package | Tray |
| Base Product Number | ATSAMD21 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
| Family Name | ATSAMD |
| Instruction Set Architecture | ARM |
| Dimensions | 10 x 10 x 1.05mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.6 (Maximum) V |
| Package Type | TQFP |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Number of I/Os | 52 I/O |
| Interface Type | I2C, I2S, LIN, SPI, USART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| RoHS | Details |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 52 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | SAM D21J |
| Published | 2014 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 48MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ATSAMD21J18 |
| Pin Count | 64 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Power Supplies | 3.3 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | I2C, I2S, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 256kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 52 |
| Speed | 48MHz |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.62V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+ |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | I2C, LINbus, SPI, UART/USART, USB |
| Supply Current-Max | 7 mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 20x12b; D/A 1x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Number of Timers/Counters | 8 |
| Product Type | ARM Microcontrollers - MCU |
| ROM (words) | 262144 |
| Core Architecture | ARM |
| EEPROM Size | -- |
| CPU Family | CORTEX-M0 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of UART Channels | 6 |
| RAM (bytes) | 32768 |
| Number of ADC Channels | 20 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 100°C |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of PWM Channels | 14 |
| Number of I2C Channels | 6 |
| Ambient Temperature Range High | 85°C |
| Number of SPI Channels | 6 |
| Product | MCU |
| Product Category | ARM Microcontrollers - MCU |
| Device Core | ARM Cortex M0+ |
| Height | 1.2mm |
| Width | 10mm |
| Length | 10mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $3.32000 | $3.32 |
| 25 | $3.01800 | $75.45 |
| 100 | $2.72950 | $272.95 |
In a 64-TQFP Exposed Pad package, the MCU is available. The board has 52 I/Os. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. Microcontroller is based on the 32-Bit core architecture. This Microcontroller's program memory type is FLASH. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~85°C TA. A SAM D21J series electrical component is used in this application. Having a size of 256KB 256K x 8, Microcontroller has a program memory of X bytes. The ARM® Cortex®-M0+ Core Processor powers the device and is one of its key features. The IC chip fits into the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. During the manufacturing process, 64 terminations were applied to the IC chip. As a result, this Microcontroller comes with a 32-bit size. This Microcontroller chip is powered by 3.3V volts. In addition to that, MCU chip has YES DMA channels. The part owns 256kB memory size. You can find alternatives through the base part number ATSAMD21J18. In the case of 48MHz frequency operation, it can perform efficiently. The chip has 64 pins. The clock has 8 timers/counters to keep track of the time. In this device, there is a CORTEX-M0 CPU embedded within it. It is built on a ARM core architecture. The device has a total of 20 ADC channels in total. It has a set of 1 A/D converters on board the device. This device uses 14 PWM channels to generate the voltage. 6 channels of I2C have been incorporated into the design of the part.
64-TQFP Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology ATSAMD21J18A-AU Microcontroller applications.
3D printers
Embedded gateways
Air fryers
Set-top boxes
Video and voice processing
Hard drives
Pacemakers
Calculator
Xbox
Laptops
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
