Welcome to Hotenda.com Online Store!

MCF5216CVM66
NXP USA Inc.
512KB 512K x 8 FLASH Coldfire V2 32-Bit Microcontroller MCF521x Series MCF5216 3.3V 256-LBGA
SOT-23
MCF5216CVM66 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 256-LBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MCF521x |
| Published | 2002 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 256 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MCF5216 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B256 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 142 |
| Speed | 66MHz |
| RAM Size | 64K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | Coldfire V2 |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Clock Frequency | 66.67MHz |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 512KB 512K x 8 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART |
| Data Converter | A/D 8x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Address Bus Width | 24 |
| External Data Bus Width | 32 |
| Length | 17mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 17mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $40.22000 | $40.22 |
| 10 | $37.45400 | $374.54 |
| 25 | $35.97760 | $899.44 |
The processor core is comprised of two separate pipelines that are decoupled by an instruction buffer. Thetwo-stage instruction fetch pipeline (IFP) is responsible for instruction-address generation and instructionfetch. The instruction buffer is a first-in-first-out (FIFO) buffer that holds prefetched instructions awaitingexecution in the operand execution pipeline (OEP). The OEP includes two pipeline stages. The first stagedecodes instructions and selects operands (DSOC); the second stage (AGEX) performs instructionexecution and calculates operand effective addresses, if needed.The V2 core implements the ColdFire instruction set architecture revision A with added support for aseparate user stack pointer register and four new instructions to assist in bit processing. Additionally, theMCF5282 core includes the enhanced multiply-accumulate unit (EMAC) for improved signal processingcapabilities. The EMAC implements a 4-stage execution pipeline, optimized for 32 x 32 bit operations,with support for four 48-bit accumulators. Supported operands include 16- and 32-bit signed and unsignedintegers, signed fractional operands, and a complete set of instructions to process these datatypes. TheEMAC provides superb support for execution of DSP operations within the context of a single processor at a minimal hardware cost.
A block diagram of the MCF528x and MCF521x is shown in Figure 1-1. The main features are as follows:
? Static Version 2 ColdFire variable-length RISC processor
— Static operation
— On-chip 32-bit address and data path
— Processor core and bus frequency up to 80 MHz
— Sixteen general-purpose 32-bit data and address registers
— ColdFire ISA_A with extensions to support the user stack pointer register, and four new
instructions for improved bit processing
— Enhanced Multiply-Accumulate (EMAC) unit with four 48-bit accumulators to support 32-bit
signal processing algorithms
— Illegal instruction decode that allows for 68K emulation support
? System debug support
— Real-time trace for determining dynamic execution path
— Background debug mode (BDM) for in-circuit debugging
— Real time debug support, with one user-visible hardware breakpoint register (PC and address
with optional data) that can be configured into a 1- or 2-level trigger
? On-chip memories
— 2-Kbyte cache, configurable as instruction-only, data-only, or split I-/D-cache
— 64-Kbyte dual-ported SRAM on CPU internal bus, accessible by core and non-core bus masters
(e.g., DMA, FEC) with standby power supply support
— 512 Kbytes of interleaved Flash memory supporting 2-1-1-1 accesses
(256 Kbytes on the MCF5281 and MCF5214, no Flash on MCF5280)
– This product incorporates SuperFlash? technology licensed from SST.
? Power management
— Fully-static operation with processor sleep and whole chip stop modes
— Very rapid response to interrupts from the low-power sleep mode (wake-up feature)
— Clock enable/disable for each peripheral when not used
? Fast Ethernet Controller (FEC) (not available on the MCF5214 and MCF5216)
— 10BaseT capability, half- or full-duplex
— 100BaseT capability, half- or limited-throughput full-duplex
— On-chip transmit and receive FIFOs
— Built-in dedicated DMA controller
? Factory automation & control
– Automated sorting equipment
– CNC control
Similar Embedded - Microcontrollers from NXP USA Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
