Welcome to Hotenda.com Online Store!

ATMEGA32HVB-8X3
Microchip Technology
32KB 16K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATmega Series ATMEGA32HVB 44 Pin 8MHz 44-TFSOP (0.173, 4.40mm Width)
SOT-23
ATMEGA32HVB-8X3 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 44 |
| Supplier Device Package | 44-TSSOP |
| Number of Terminals | 44 |
| Data Converters | A/D 7x12b |
| Package | Tray |
| Base Product Number | ATMEGA32 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Obsolete |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Manufacturer | Atmel Corporation |
| Number of I/O Lines | 18 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | AVR® ATmega |
| Published | 2010 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Subcategory | Microcontrollers |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.5 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 8MHz |
| Base Part Number | ATMEGA32HVB |
| Pin Count | 44 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G44 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 18V |
| Power Supplies | 4/25 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | I2C, SPI |
| Max Supply Voltage | 25V |
| Min Supply Voltage | 4V |
| Memory Size | 32kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 17 |
| Speed | 8MHz |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4V~25V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | AVR |
| Peripherals | POR, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 32KB 16K x 16 |
| Connectivity | I2C, SPI |
| Supply Current-Max | 5 mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 7x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | NO |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| ROM (words) | 16384 |
| Core Architecture | AVR |
| EEPROM Size | 1K x 8 |
| On Chip Program ROM Width | 16 |
| CPU Family | AVR RISC |
| Max Frequency | 8MHz |
| Number of Programmable I/O | 17 |
| RAM (bytes) | 2048 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Can | 0 |
| Clock Speed | 16 |
| Flash Memory | 32 |
| Adc Channels | 8 |
| Adc Resolution | 10 |
| Device Core | AVR |
| Height | 1.05mm |
| Length | 11.1mm |
| Width | 4.5mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
