Welcome to Hotenda.com Online Store!

ATMEGA16M1-15MD
Microchip Technology
16KB 8K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, AVR® ATmega Series ATMEGA16M1 32 Pin 16MHz 5V 32-VQFN Exposed Pad
SOT-23
ATMEGA16M1-15MD Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Supplier Device Package | 32-QFN (7x7) |
| Number of Terminals | 32 |
| Data Converters | A/D 11x10b; D/A 1x10b |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | ATMEGA16 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Manufacturer | Microchip Technology Inc |
| Operating Temperature | -40°C~150°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100, AVR® ATmega |
| Published | 2011 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 16MHz |
| Base Part Number | ATMEGA16M1 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | AUTOMOTIVE |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Interface | CAN, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 16kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Speed | 16MHz |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | AVR |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 16KB 8K x 16 |
| Connectivity | CANbus, LINbus, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 30 mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 11x10b; D/A 1x10b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | NO |
| Seated Height-Max | 1 mm |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| ROM (words) | 16384 |
| EEPROM Size | 512 x 8 |
| CPU Family | AVR RISC |
| Screening Level | AEC-Q100 |
| RAM (bytes) | 1024 |
| ROM Programmability | EEPROM |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 7 mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.13000 | $1.13 |
| 25 | $0.90880 | $22.72 |
| 100 | $0.87260 | $87.26 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
