Welcome to Hotenda.com Online Store!

ATA6617C-P3QW
Microchip Technology
16KB 16K x 8 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, AVR® ATA66 LIN-SBC Series ATA6617C 32 Pin 16MHz 5V 38-VFQFN Exposed Pad
SOT-23
ATA6617C-P3QW Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 38-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Supplier Device Package | 38-VQFN (5x7) |
| Number of Terminals | 38 |
| Data Converters | A/D 11x10b |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | ATA6617 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Obsolete |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Manufacturer | Microchip Technology Inc |
| Number of I/O Lines | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TC |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100, AVR® ATA66 LIN-SBC |
| Published | 2011 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 38 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | IT ALSO OPERATES IN 8 MHZ AT 2.7 V MIN |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 16MHz |
| Base Part Number | ATA6617C |
| JESD-30 Code | R-XQCC-N38 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 5/27V |
| Temperature Grade | AUTOMOTIVE |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Interface | I2C, LIN, SPI, Serial, UART, USART |
| Memory Size | 16kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 16 |
| Speed | 16MHz |
| RAM Size | 512 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | AVR |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 16KB 16K x 8 |
| Connectivity | I2C, LINbus, SPI, UART/USART, USI |
| Supply Current-Max | 53 mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 11x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 1 mm |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| ROM (words) | 16384 |
| EEPROM Size | 512 x 8 |
| CPU Family | AVR RISC |
| RAM (bytes) | 512 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 5 mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $4.12000 | $4.12 |
| 500 | $4.0788 | $2039.4 |
| 1000 | $4.0376 | $4037.6 |
| 1500 | $3.9964 | $5994.6 |
| 2000 | $3.9552 | $7910.4 |
| 2500 | $3.914 | $9785 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
